Ana sayfa Haberler Yumurta Donasyonu Caiz Mi?

Yumurta Donasyonu Caiz Mi?

Teknolojinin her geçen gün bir adım daha ileri gitmesi ile birlikte gebe kalma yöntemleri de bir o kadar çeşitlenmeye başladı. Önceleri bebek sahibi olmaları neredeyse imkansız olan çiftler artık tıbbın son teknoloji buluşları ile birlikte çok kolay şekilde çocuk sahibi olabiliyorlar. Son günlerde adını sıkça duyduğumuz yöntemlerden bir tanesi de; “Yumurta Donasyonu” yani yumurta nakli ile çocuk sahibi olmak. Elbette yumurta donasyonu denince akla ilk gelen sorulardan bir taneside bu yöntemin İslamiyet açısından caiz olup olmadığı konusu.

Yumurta donasyonunun dinen caiz olup olmadığını incelemeden önce çok yabancı olanlar için Yumurta donasyonu ile hamile kalmanın tam olarak ne demek olduğuna kısaca bir değinelim.

Yumurta donasyonu bir kadının bir ya da daha fazla yumurta hücresini yardımlı üreme teknikleri veya araştırma geliştirme çalışmaları vasıtasıyla bir yumurta donasyonu merkezine ya da araştırma merkezine bağışlamasıdır.

Bağışlanan bu yumurtalar daha sonra hamile kalma ümidini büyük ölçüde yitirmiş kadınlara nakledilerek hamile kalmaları sağlanmaktadır.

Şimdide yumurta naklinin dini boyutta caiz olup olmadığı konusuna değinelim.

Yumurta Nakli Caiz Midir?

Bu konuyla ilgili farklı kaynaklarda farklı düşünceler mevcut. Ancak ne kadar güvenilir bilinmez ama Diyanet’in bu konuda hala geçerli olan fetvası Yumurta Donasyonunun caiz olmadığı yönünde.

Ancak Diyanet, tüp bebek uygulamasında nikâhlı eşler arasında, kendi yumurta ve spermlerinin döllendirilmesinin dinen uygun ve caiz olduğu konusunda kanaat bildiriyor.

Fakat nikâhsız eşlerden ya da başkalarından alınan yumurta ve spermlerin donasyonlarının döllendirilmesinin dinimizce caiz olmadığını vurguluyor.

Diyanet’in açıklamasına göre yumurta donasyonu yöntemi ile hamile kalmak bireylerin duygularını rencide ediyor ve zina unsuru taşıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here