Youtuberlar Nasıl Para Kazanıyor?

Youtube’da video yayınlayan youtuberların nasıl para kazandığı konusu herkes tarafından merak ediliyor. Aslında bu merakımızın altında bir Türk hastalığı yatıyor. İnsanlar bir iş başardığında yada bir konuda popüler olduklarında aklımıza gelen ilk soru ne kadar para kazandıkları yada nasıl para kazandıkları olur. Mantıken bakıldığında internete video yükleyip oradan paranın nasıl kazanılacağı konusu kafalarda soru işareti bırakır. Ancak Youtuberlar video içeriklerinden para kazanmak için çok fazla emek harcamıyorlar. Hazırsanız detaylara geçelim.

Bu görüşüme ne kadar katılırsınız bilmem ama internet reklamcılığı yada modern adıyla dijital reklamcılık sektörü tamamen Google’ın elinde. Daha önceki yazılarımda bahsettiğim gibi Google asla bir arama motoru şirketi değildir, Google bir reklam şirketidir. Hatta yeni nesil bir reklam ajansıdır. Youtube’a video yükleyip oradan para kazanmak için yapmanız gereken tek şey; videolarınızda Google reklamlarının çıkmasını sağlamaktır.

Youtuberların nasıl para kazandığını basitçe anlatmak gerekirse; benim bir videom var ve Youtube’a yükledim, ardından Google bu video’yu izleyenlerin karşısına reklamları çıkarmaya başladı, videoyu izleyen insanlar çıkan reklamları da izlediler. Hatta çıkan reklamlar ilgilerini çektiyse reklamlara tıkladılar. Google’da görüntülenen yada tıklanan reklamlardan benim payıma düşen parayı yayıncı geliri olarak bana gönderdi. İşte bu kadar basit.

Gördüğünüz gibi bir Youtuber’ın para kazanma olayı son derece  kolay. Elbetteki kendi içerisinde teknik detayları barındıran bir konu olsa da Youtube video içeriklerinden para kazanmak için ekstra bir emek harcamanız gerekmiyor. Ancak video içeriğiniz için fazlaca emek harcayacağınızı unutmayın.

Anlattıklarımın kafanıza oturması için Youtube videosunda çıkan bir Google reklamını örnek olarak alt tarafa bırakıyorum.

Gördüğünüz gibi bu videonun izlenme sayısına ve reklamlara tıklanma oranına göre videoyu Youtube’a yükleyen kişi diğer adıyla Youtuber para kazanmaya devam ediyor olacak. Aslında Youtube’dan para kazanmanın mantığı bu kadar basit.

Nedir bu Google reklamları?

Teknik detaylarla kafanızı boğmak istemem ancak şu kadarını bilmeniz yeterli; Google’ın internet sitelerinde, youtube videolarında ve arama sonuçlarında reklam çıkarmak için reklam verenleri topladığı bir hizmeti var bu hizmetin adı Google Adwords. Diyelim ki siz Kütahya’da hizmet veren bir su tesisatçısısınız ve Google’da “Kütahya su tesisatçısı” araması yapan kişilerin ziyaret ettikleri sitelerde yada izledikleri videolarda sizin işletmenizin telefon numarasına yada web sitesine giden bir bağlantı reklamı çıksın istiyorsunuz.

Bunun için hemen Google Adwords‘e kayıt olup reklam çıkmaya başlıyorsunuz. Ve bu reklamı verirken de dönüşüm sağlatan site sahiplerine yada video sahiplerine belirli bir miktar para ödüyorsunuz. Örneğin diyorsunuz ki benim tesisatçı web siteme ziyaretçi gönderene tık başına 1 Lira ödemeye hazırım.

Google reklamları gösteriyor ve çıkan reklamınıza tıklayan kişi sizi buluyor. Bu esnada 1 lira sizden çıktı artık. Bu 1 liranın 0,50 kuruşu Google’ın kasasına, 0,50 kuruşu size içeriğinde reklam çıkartıp ziyaretçi gönderen yayıncıya gidiyor. Tabiki bu oran örnek olarak verilmiştir farklılıklar gösterebilir.

Peki size ne oldu? “Kütahya’da su tesisatçısı” arayan kişi argo tabiriyle sizin kucağınıza düştü. Sizin web sitenizden numarayı aldı, sizi aradı, evine çağırdı, gittiniz tesisat sorununu hallettiniz, karşılığında 100 lira aldınız. İşte bu kadar.

İnternette öve öve bitiremedikleri ama kimsenin tam olarak açıklamadığı yada anlayamadığı Google reklamlarının mantığı budur. Ve tüm Youtuber’ler para kazanırken aynı mantık üzerinden yol alırlar.

Konu çok teknik ve detaylı bir konu ancak en yalın haliyle anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur.

Eğer bir Youtube kanalınız varsa ve gelirlerinizi, kazancınızı arttırmak istiyorsanız altta bulunan yazımıza göz atmayı unutmayın.

Bir cevap yazın