YouTube Videolarında Etiket Nasıl Belirlenir?

İnternet aleminde vazgeçilmezler arasında olan YouTube, içerikleri bakımından gün geçtikçe gelişerek son zamanların enleri arasında yerini alıyor. Kullanıcılar tarafından YouTube’a yüklenen videoların üst sıralarda görünmesi ve arama sonuçlarında çıkması için videolara etiket eklemek oldukça önemlidir. Ancak, YouTube etiket belirleme konusunda bilgi sahibi olmak ve doğru adımlar atmak gerekiyor.

Youtube Etiketleri Ne Şekilde Olmalı?

Videolara eklenecek etiketler, bu yüklenen videonun içeriğini dışa vuracak şekilde belirlenmeli ve eklenmelidir. Etiketler belirlenirken önemli etkenlerden birisi erişilmek istenen hedef yani izleyici kitlesidir. Hangi gruplara hitap edileceği belirlenerek seçilen etiketler istenilen hedefe ulaştırır. Eklenen ve belirlenen etiketler, arama kutucuğuna yazılan kelimeler ile bağdaştırılarak arama sonuçlarında kullanıcılara sunuluyor.

Etiket eklenmeden yüklemesi yapılan videolar kullanıcıların dikkatini çekemeyeceği ve göz önünde bulunamayacağı için istenilen kitleye erişimde beklenen olmayabilir ve yüklenen video ilgi görmez. Etiket belirlerken; videonun içeriğine, izleyici kitleye ve güncel videolara dikkat edilerek bu işlem yapılıyor. Ancak belirlenen etiketler video ile bağlantılı olmayıp alakasız etiketler olur ise kanalın izleyicisi ve aboneleri düşebilir ve bu durum kanala bir daha uğramamalarına sebep olabilir.

Video Etiketleme Nasıl Yapılır?

Oldukça zahmetsiz ve kolay bir iş olan video etiketleme, önemsiz görünse dahi getirileri büyüktür. Öncelikle video kanala yüklenir ve videonun başlığı, resimler, açıklama yazısı ve etiket gibi kullanıcıdan doldurması için bilgiler istenir.

Bu bilgiler içinde etiketleme bölümünde, videonun içeriği ile uyumlu, videoyu üst sıralar tutacak ve gün geçtikçe izlenme potansiyeli düşmeyecek etiketler belirtilir. Etiketler aralarına virgül konularak yazılır. Yaklaşık 9 veya 10 tane etiket videoyu hedef izleyiciye ulaştırır. Tüm bilgiler doldurulduktan sonra işlemleri biten video kanala sunulur. Video, bu belirtilen özelliklerin tamamı taşırsa kısa sürede beklenen izlenme rakamlarının üstüne çıkar.

Bir cevap yazın