Yerli İşletim Sistemi Pardus Belediyelere Giriyor

Yerli işletim sistemi Pardus, bildiğimiz gibi ülkemiz yazılımcıları tarafından zaman içerisinde geliştirilen ancak ulusal düzeyde dahi yaygınlık düzeyini geliştirememiş olan bir sistem yazılımı olarak dikkatleri çekiyor. Zaman içerisinde işletim sistemine verilen destek ile birlikte yazılımcılar geri çekilmek yerine projenin sürekli daha fazla üzerine gitmeye başladılar diyebiliriz.

Zaman içerisinde TÜBİTAK destekli projeler arasına girerek bu anlamda ciddi bir ayrıcalık elde etme başarısı gösteren ve sistemsel yenilikler yapma yolunda da yazılımcı ekibini geliştiren Pardus, devletin de desteği ile birlikte yakın bir zaman dilimi içerisinde belediyelerde de resmi olarak kullanılan yerli işletim sistemi yazılımı olarak da dikkatleri çekmeyi başaracak gibi görünüyor.

9 Belediye Pardus’a Geçiyor

Yapılan resmi açıklamalara göre yavaş yavaş devlet kurumlarının da resmi olarak kullanacağı işletim sistemi olma özelliğini taşıyacak olan ve bu anlamda her türlü maddi desteği alan Pardus, ilk olarak 9 Belediye tarafından kullanılmaya başlanarak üzerinde performans ve stabilizasyon denemeleri yapılacak. Haliyle beraberinde daha yeni düzenlemeler adına yol haritası çizilmeye başlanacak.

İstanbul ilçe belediyeleri içerisinde Pardus işletim sistemine geçecek olan pilot bölgeler de resmi olarak belirlenmiş durumda. Buna göre Pendik, Beykoz, çekmeköy, Sancaktepe, Sultanbeyli, Şile, Tuzla, Ümraniye ve Üsküdar gibi belediyeler kısa bir zaman dilimi içerisinde yerli işletim sistemimizi kullanmaya başlayacak.

Bir cevap yazın