Yerli Arama Motoru Geliyoo Ortalığı Karıştırdı

Son dönemlerde özellikle yerli arama motoru ismi ile BTK başta olmak üzere devletin birçok farklı kanadından arama motoruna dair bir yatırım yapıldığı haberleri ortaya çıktı ve bu haberlerin akabinde bir proje ortaya çıktı. Bu projenin adından tutun da logosuna varana kadar ülkemiz genelinde gündem olmasının da son derece haklı bir sebebi var demek yanlış olmaz sanırım.

Geliyoo arama motoru, bundan yıllar yıllar öncesinde bir grup yazılımcının giriştiği arama motoru sistemi olarak dikkatleri çekiyor ki zaman içerisinde birçok farklı tasarımla karşımıza çıktılar. Ancak şuan ki durum gerçek anlamda tartışmaya açık ki bu arama motoruna 10 Milyon TL yatırım yapıldığı da gündemde aslında.

Geliyoo projesinin şuan ki halini incelediğimizde aslında bizlerin de tespit ettiği birçok farklı ofsayt söz konusudur. Bu sıkıntıları sizlere maddeler halinde ileterek fikir edinmenizi sağlayacak olursak;

  1. Logonun emsalleri çok ciddi anlamda internet üzerinde mevcuttur. Araştırırsanız bulabilirsiniz.
  2. İkinci olarak şuan ki kullanılan arayüz, Google şirketinin en eski arayüz sistemlerinden birisi olarak dikkat çekiyor.
  3. Geliyoo arama motoru listelemelerinde ise Google API emarelerine rastlandı ki bu aramaların tamamı Google listelemesine göre geliyor. Kanıt aramaya gerek yok.
  4. Görseller sekmesi kesinlikle çalışmıyor.

Bu gibi daha çok şey sayılabilir ancak yerli arama motorumuz eğer ki bu ise sizce Google’dan vazgeçmek mümkün olacak mı?

1 Yorum
Bir cevap yazın