Yavaşlayan iPhone Nasıl Hızlandırılır?

Apple şirketi her sene yeni iPhone’lar ve iPad’lerle ve yeni bir iOS sürümü çıkarıyor. Yazılım olarak güncel kalmak ve güncel olanı takip etmek elbette iyi bir fikir ancak herkesin her yeni yıl yeni bir donanım cihaz satın alması mümkün gözükmüyor. Eğer sahip olduğunuz iPhone veya iPad’iniz artık eskimeye ve aksamaya başladı ise, cihazınızdan daha iyi performans almak için birkaç tüyo vermek faydalı olacaktır.

Muhtemelen son dönemlerde eskiyen Apple cihazlarınızla ilgili fabrika ayarlarına geri döndürmek veya yeni bir batarya satın alarak hızlandırma yapabileceğiniz hakkında haberleri mutlaka okumuşsunuzdur. Yeni bir iPhone bataryası satın almak masraflı bir iş olacaktır. Bu yöntemleri denemeden önce lütfen ücretsiz olan aşağıda anlatmış olduğumuz yöntemleri bir deneyin.

Telefonunuzu yeniden başlatın

Yavaşlayan cihazınız için yapabileceğiniz en basit şey onu yeniden başlatmaktır. Bu tavsiye size basit ve içi boş gelebilir ancak bu gerçekten işe yaratır. iPhone cihazınızı yeniden başlatmak için “Kapatmak için kaydır” diyoruz. Cihaz tamamen kapandıktan sonra güç düğmesini basılı tutun ve yeniden başlamasını bekleyin.

Bu yöntem genellikle Windows kullanıcılarının başvurduğu bir yöntemdi ancak yavaş çalışan bir iPad ve iPhone içinde işe yarıyor. Ayarları değiştirmeden önce bu yöntemi bir deneyin.

Gereksiz Uygulamaları İphone’dan Kaldırın

Bu tavsiye her yerde görebileceğiniz öneri ancak son derece faydalı. Özellikle kullanmadığınız uygulamaları iphone’dan mutlaka kaldırmanız gerekiyor. Çünkü telefonlara yüklenen uygulamaların bir çoğu kapalı dahi olsa arka planda çalışmaya devam ediyor ve iphone’un yavaşlamasına sebep oluyor. Yeni bir uygulama yüklerkende bir kez daha düşünün.

Önce uygulamaların iphone’da kapladığı yere göz atmak için Ayarlar > Genel > İphone Saklama Alanı adımlarını takip edin.

Karşınıza gelen ekranda hangi uygulamanın ne kadar alan kullandığını görebileceksiniz.

Gereksiz bulduğunuz ve kaldırmak istediğiniz uygulamayı üzerine tıklayarak telefonunuzdan kaldırabilirsiniz.

Özellikle Whatsapp, Facebook ve Instagram gibi uygulamalar uzun süre kurulu kaldıklarında iphone’larda çok büyük alanlar kaplamaya başlayabiliyorlar.

Arka Planda Çalışan Gereksiz Uygulamaları Kapatın

iPhone standart bir halde çalışırken arka planda birçok uygulama çalıştırır. Sürekli kullanmadığınız uygulamaların arka planda çalışmalarını kısıtlarsanız iphone kendi kendine hızlanacaktır. Aynı şekilde bu işlem sayesinde bataryanızda daha uzun süre gidecektir.

Ayarlar > Genel > Arka Planda Uygulama yenile adımlarını takip edin. Burada karşınıza çıkan ekranda uygulamaları tek tek seçerek etkisiz hale getirebilirsiniz. Yada tek seferde hepsini kapatıp arka planda hiçbir uygulamanın çalışmamasını sağlayabilirsiniz.

Mesajlarınızı Silin

iPhone üzerinde çok sayıda kısa mesajı saklamanız cihazınızın yavaşlamasına sebep olacaktır. Bu yüzden gereksiz mesajlarınızı mutlaka silin. Ayrıca Ayarlar > Mesajlar > Mesajları Tut adımlarını takip ederek mesajlarınızın saklanmasına 30 günlük bir sınır koyabilirsiniz. Bu sayede 30 günden önce atılan mesajlar sırası ile silinecektir.

 

 

 

 

 

 

 

Siri Arama Önerilerini Kapatın

Siri zaten çok fazla Türkiye’de kullanılan bir uygulama değil daha doğrusu pek tutulmadı. Ancak Siri arka planda çalışmaya devam ediyor. Ve sizin söylediklerinizi anlamadığında bir sürü tahmini sonuç getiriyor. Bunları kapatırsanız cihazınızı bir adım daha hızlandırmış olursunuz.

Bunun için Ayarlar > Siri ve Arama yolunu takip edin ardından “Arama Önerileri” “Ara Komutu Önerileri” seçeneklerini pasif hale getirin.

Apple’ın kendi uygulamalarını kullanın

iOS tabanlı sistemler için en iyi uygulamlar yine Apple’ın kendi ürettiği uygulamamalardır. Örneğin Safari ve Google Chrome’u karşı karşıya getirdiğimizde Chrome internet tarayıcısının çok fazla kaynak tükettiğini rahatlıkla görebilirsiniz.

Aynı şekilde Yandex Navigator yerine Apple Maps’i kullanmanız cihazınızın daha hızlı işlem yapmasını sağlayacaktır.

En son çare; Batarya değişimi

Bildiğiniz gibi Apple geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada eski cep telefonlarının yavaşlama sebebinin batarya kaynaklı olduğunu söylemişti. Bu sebeple eski telefonların yeni batarya sahibi olabilmeleri için batarya fiyatlarında indirime gitti.

Eğer yukarıdaki tavsiyeler cihazınızı hızlandırmadıysa uygun fiyatla yeni bir batarya alıp eskisi ile değiştirebilirsiniz. Ayrıca aşağıda bulunan yazılarımızada göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın