Yavaşlayan iPhone İçin Batarya Çözümü

Son günlerde medyada herkesin dilinde olan bir konu Apple firmasının eski sürüm telefonları yavaşlatması. Dünya üzerinde birçok kullanıcıdan bu konuda Apple şirketine büyük eleştiriler geldi. Ancak kapitalist düzeni bilen insanlar olarak şu kadarını söylemek gerekiyor ki adamların tek bir amacı var yeni telefonlarını satmak. Bu sebeple her yolu denemeleri mübah görünüyor. iPhone serisi cep telefonlarının yavaşlamasıda bu yüzden.

Ancak yavaşlayan iphone’larla ilgili geçtiğimiz birkaç gün içinde Reddit üzerinde bir tavsiyede bulunuldu. Ve bu tavsiyede bir hayli tutuldu. Tavsiyede yavaşlayan iphone cep telefonlarında batarya değişimi yapıldığında eski hızına kavuştuğundan bahsediliyor. Şöyle ki Apple telefonları yavaşlatırken pil performansını baz alıyor. Dolayısıyla pil kullanıcı tarafından değiştirildiğinde cihazda eski performansına kavuşuyor. Yani piliniz yaşlandıkça sağlığı bozuluyor. Apple’da zaten bu konuda yaptığı resmi açıklamada pil performansı düştükçe işlemcininde öldüğünü söylemişti.

Tamam ama pilimizin gerçekten işe yaramaz duruma gelip gelmediğini nasıl anlarız. Bu işin için yabancı forumlarda önerilen ücretli uygulamalar mevcut ancak siz App Store üzerinden “Battery Life” isimli uygulamayı cep telefonunuza indirebilirsiniz.

Uygulamayı cep telefonunuza indirdikten sonra yapmanız gereken son derece basit. Yalnızca uygulamayı çalıştırıyorsunuz. Birkaç saniye içerisinde yazılım İphone serisi cep telefonunuzun pil ömrünü yüzdesel olarak size veriyor. Yüzdesel karşılığında yanında iyi – kötü gibi yorumlarda da bulunuyor. Ben 2 yıl önce satın aldığım iPhone 6S cihazımı test ettiğimde pil perfomansı %84 yani iyi olarak çıktı.

Eğer sizin iPhone’unuz düşük bir yüzde de kalıyorsa cihazınızın yavaşlamaması için yeni bir pil almanız yani iPhone bataryanızı değiştirmeniz yerinde olacaktır.

iPhone Bataryası Nerede Değiştirilir?

iPhone cep telefonlarını mutlaka Apple servislerinde değiştirmelisiniz. Son günlerde batarya ömrü dolmuş telefonları yavaşlattığı gerekçesiyle dünya genelinde tepki alan Apple özür dilerken tüm iphone batarya fiyatlarında da indirime gitti.

Önceleri garanti süresi dolmuş iPhone’lar için 200-350 TL arasında bir ücret ödenirken son indirimle birlikte 129 TL gibi cüzzi bir ücret karşılığında telefonunuzun pilini sıfırlayabiliyorsunuz.

Ayrıca yakın bir tarihte Apple bir güncelleme ile telefonlara pilin durumunu gösteren bir özellikte ekleyecek. Böylelikle pil performansını ölçmek için üçüncü parti yazılım ve uygulamalara gerek kalmayacak. Hepsi bu kadar.

Bir cevap yazın