Rehber

Yavaş Bir iPhone Nasıl Hızlandırılır?

Yavaş ve eski iPhone’unuzu nasıl temizleyebileceğinizi ve nasıl hızlandırabileceğinizi göstermek için bu yazıyı kaleme aldık. Hazırsanız başlayalım.

Pek çok okuyucumuz yavaşlamış ve eski bir iPhone’u nasıl hızlandırabileceklerini soruyorlar. Bu çok yaygın bir problem.

Elbette bu sorun sadece eski bir iPhone’a sahip olan tüketiciler için değil aynı zamanda yeni bir iPhone satın almış yada telefonunu son sürüme güncellemiş kişiler içinde geçerli.

Bilgisayar sistemlerinin tamamında hafıza dolmaya başladıkça ve fazladan uygulamalar yüklendikçe yavaşlama kaçınılmazdır. Ancak yinede Apple serisi iPhone’larda kullandıkça yavaşlama diğer telefon modellerine oranla minimum seviyededir.

iPhone cep telefonlarınında zamanla kullanıcı komutlarına yanıt vermemeye ve uygulamaların yavaşlamasıda mümkündür. Şimdi sizlerle birlikte yavaşlayan bir iPhone nasıl hızlandırılır buna bakalım.

iPhone Çok Yavaş Ne Yapmalıyım?

1-) iOS sürümünüzün güncel olduğundan emin olun

Apple’ın mevcut işletim sistemi yalnızca iPhone ve iPad için hazırlanmıştır. Eğer iPhone’unuz son sürümü destekliyorsa telefonunuzu son sürüme güncellemeniz yerinde olacaktır.

Kimileri güncellemelerin telefonlarını yavaşlattığından bahseder ancak iOS 12’nin en eski telefonları bile canlandıracağı yamalar barındırdığı yabancı forumlarda çokça söylenmektedir.

iPhone’unuz için yeni bir  güncelleme olup olmadığını Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme adımlarını takip ederek öğrenebilirsiniz.

2-) Açık bekleyen uygulamaları kapatın

Gün içerisinde telefonumuzu kullanırken peş peşe birçok uygulamayı açarız ve bu uygulamalar iPhone arka planında çalışmaya devam ederler.

Eğer sizinde böyle bir alışkanlığınız varsa “Home” tuşuna 2 kez üst üste bastıktan sonra çalışan uygulamaları elinizle ekranın üstüne doğru kaydırarak kapatabilirsiniz.

Arka planda çalışan uygulamaların özellikle Android tabanlı cep telefonlarında çok fazla RAM bellek tükettikleri herkesçe bilinir. Yinede iPhone için bu durumun geçerli olmadığını savunan ünlü teknoloji blogcusu John Gruber gibi adamlarda mevcuttur.

3-) iPhone’u yeniden başlatın

Telefonlar günlük hayatımızın o kadar vazgeçilmezi oldularki çoğu zaman hiç ara vermeksizin onları kullanıyoruz. Ancak bazen iPhone’u yeniden başlatmak gerçekten işe yarar.

Yeniden başlatma işlemini sık sık yapmanıza gerek yok. Arada bir yaptığınızda iPhone inatçı uygulamaların belleğini yormasından kurtulur ayrıca güç döngüsünü yeniden kurarak bataryanızın daha stabil çalışmasını sağlar.

iPhone’u yeniden başlatmak için iPhone 5s ve üstü iPhone’un sağ üst tarafında, iPhone 6 ve daha sonraki sürümlerde sağ kenarda bulunan kilit tuşunu kullanabilirsiniz.

4-) Gereksiz uygulamaları silin

Ülkemizde yüksek dolar kuru sebebiyle iPhone dahi alırken genelde en az dahili hafızaya sahip olan seçeneği yani 16GB’lık versiyonları tercih ediyoruz. Anca bu alan telefonu kullanmaya başladıktan kısa bir süre sonra doluyor.
iPhone’unuzda boş alanınız tükeniyorsa, bu durum telefonunuzda durgunluğa ve yavaşlığa sebep olacaktır. Cihazınızda yeni alan açmak için en hızlı yol gereksiz uygulamaları silmektir.
Ayarlar > Genel > iPhone Saklama Alanı adımlarını takip ederek iPhone’unuzda en çok alan kaplayan uygulamaları tespit ederek onları silme yoluna gidebilirsiniz.
Listede tespit ettiğiniz gereksiz uygulamaları üzerine tıkladıktan sonra alt tarafta bulunan “Uygulamayı Sil” butonu ile ortadan kaldırabilirsiniz.

Ayrıca silmek istediğiniz uygulamaları ana ekranda gezinirken parmağınızı üzerine basılı tutarak çıkan “X” işaretine basarakta silebilirsiniz.

Uygulamalarla ilgili ekstra not:

Yukarıdaki Facebook uygulama örneğinde olduğu gibi Facebook uygulaması telefonda toplamda 452 MB yer kaplıyor ancak App Store’da bu uygulamanın toplam boyutu 301 MB olarak gözüküyor.

Demem o ki uygulamalar telefonunuzda durdukça zamanla şişmeye başlıyor. Bu sebeple özellikle Whatsapp, Facebook, Twitter, Instagram gibi günlük girelen uygulamaları arada bir kaldırıp yeniden yüklemek fazlaca yer açacaktır.

5-) Safari tarayıcı geçmişini ve çerezleri silin

Safari iPhone’un varsayılan internet tarayıcısıdır. Bu sebeple siz iPhone üzerinde herhangi bir uygulamada bir linke bağlantıya tıkladığınızda bu adres Safari tarayıcısından açılacaktır.

Eğer Google Chrome gibi farklı bir tarayıcı kullanıyorsanız farkında olmadan Safari’den birçok sayfada açmış ve önbelleğe almış olabilirsiniz. Bu sebeple Ayarlar > Safari > Tarihçeyi ve Web Sitesi Verilerini Sil adımlarını takip ederek Safari geçmişini silerek iPhone’u hızlandırabilirsiniz.

6-) Arka Planda Uygulama Yenile özelliğini kapatın

iPhone telefonu sürekli aktif ve hareketli tutabilmek için siz telefonla oynamıyorken bile arka planda bir sürü uygulamayı çalıştırır ve sizin bir sonraki ziyaretinize hazır hale getirir.

Burada bu özelliği daha iyi anlayabilmeniz için şöyle bir örnek vermek iyi olacaktır; Instagram uygulamasını düşünün telefonunuzda uygulama açık değil iken bile biri size DM’den mesaj attığında bildirim olarak size yansıyor. İşte bunu sağlayan teknoloji uygulamaların arka planda çalışmasını sağlayan teknolojidir.

Arka planda uygulama yenileme özelliği her ne kadar güzel bir özellik gibi görünsede iPhone’unuzun hem hızını yavaşlatır hem de batarya ömrünü kısaltır. Bu sebeple bu özelliği devre dışı bırakmak cep telefonunuzu hızlandıracaktır.

Öncelikle Ayarlar > iTunes ve App Store adımlarını takip ederek otomatik indirme yetkisi verilmiş alanları kapatıyoruz.

Ardından arka planda yenile özelliğini devre dışı bırakmak için Ayarlar > Genel > Arka Planda Uygulama Yenile adımlarını takip ederek aktif kullanmadığımız tüm uygulamaların arka planda yenileme yetkilerini iptal ediyoruz.

7-) Grafik hareketlerini kapatın

iOS 7 ile birlikte iPhone’larda bir takım grafik animasyonları oluşmaya başladı. Animasyonlardan kasıt bir takım ekranlar arası geçiş efektlerinden ibaret. Ancak bu grafiklerin varlığı iPhone’u yavaşlatabiliyor.

Bu efektlerden kurtulmak için Ayarlar > Genel > Hareketi azalt adımlarını takip ederek “Hareketi Azalt” butonunu aktif hale getirmeniz yeterli.

Yinede birçok kişi bu ayar aktif olduğunda iPhone kullanmaktan zevk almadığını söylüyor.

8-) iPhone’a format atın

iPhone’u yeniden başlatmanın bir üst versiyonu iPhone’u fabrika ayarlarına geri çevirmektir. Bunu yapmakta son derece kolay. iPhone açıkken home tuşuna ve kilit tuşuna aynı anda basılı tutuyoruz. Apple logosu gözükene kadar devam ediyoruz.

Aynı işlemi Ayarlar > Genel> Sıfırla> Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil adımlarını takip ederekte gerçekleştirebilirsiniz.

9-) Mesajları, fotoğrafları ve müzikleri silerek iPhone’da yer açın

Eğer iPhone’unuzun sağlıklı ve hızlı şekilde çalışmasını istiyorsanız en az 1 GB saklama alanını sürekli boş olarak tutmalısınız. Bu konuda fazla ekstra yazı yazmadan altta bulunan detaylı yazımızı incelemeniz yerinde olacaktır. Bol bol iPhone hafızası boşaltan yazı alt tarafta.

10-) iPhone’un pilini değiştirin

iOS 10 sürümünün yayınlanması ile birlikte iOS eskiyen pilleri olan telefonları yavaşlatıyor. iPhone pilinizin eski olması telefonunuzun aniden kapanmasına yada çok çabuk batarya tüketmesine sebep oluyor.

iPhone pil sağlığını öğrenmek için Ayarlar > Pil > Pil Sağlığı adımlarını takip ederek pilinizin yüzde kaç kapasitede olduğunu öğrenebilirsiniz. %80’in altındaki pil sağlığı acil pil değişimi gerektirir.

11-) Apple Servis’den bir randevu alın

Yukarıdaki tekniklerin hiçbirisi işe yaramıyorsa ve cihazınız hızlanmıyorsa bu konuyu yeterince ciddi bir sorun olarak algılamanın zamanı gelmiştir.

iPhone’un yavaşlığı mekanik bir sorundan da kaynaklanıyor olabilir. Bu sebeple bir Apple yetkili servisinden randevu almak en güzeli olacaktır.

Eğer Apple’dan nasıl randevu alacağınızı bilmiyorsanız altta bulunan detaylı yazıyı incelemeniz yerinde olacaktır.

12-) Son çare yeni bir iPhone satın alın

Ülkemizde iPhone fiyatları mevcut ancak bazı durumlarda bu telefonlarda kullanılamaz hale geliyor. Bu sebeple sizi üzmeyecek yeni bir telefon satın almakta seçenekler arasında bulunmaktadır. Yeni bir iPhone demek en hızlı iPhone demektir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top