Haberler

Yahoo’dan Bir Skandal Daha

Uzun bir süredir e-posta yazılımlarının ne kadar güvenli olduğu konusu gündemdeydi. Ancak geçtiğimiz günlerde ACLU‘nun avukatı Patrick Toomey yaptığı açıklamada Yahoo e-mail servisinin Amerika Birleşik Devletleri için çalıştığına dair bir açıklama yapmasıyla birlikte bu konu tekrar ayyuka çıkmış oldu. Küresel teknoloji devi Yahoo, kullanıcılarının e-mail trafiğini Amerikan istihbarat servislerinin erişimine açarak, filtreleme yapılmasına izin verdi. Yapılan bu işlem ile birlikte milyonlarca Yahoo mail servisi kullanıcısının özel hayatı ve gizliliği ihlal edilmiş oldu.

ABD Hükümeti Yahoo Şirketini Zorladı Mı?

Bu skandalı ortaya çıkaran Patrick Toomey açıklamalarında ayrıca, Birleşik Devletler hükümetinin Yahoo’yu e-posta servislerine ait dataları paylaşma noktasında zorlamış olabileceğini belirtti. Yapılan bu mail filtreleme işleminin ardından ne kadar hesap ve mailin incelendiği bilinmese de, Yahoo kullanıcıları şirkete olan güvenlerini kaybetmiş durumda.

Yerli Mail Servisi Neden Gerekli?

Görüldüğü üzere dünya üzerinde yaygın olan küresel teknoloji servisleri, kendilerini destekleyen sermayenin emrinden çıkmamak üzerine kurulu. Nitekim Türkiye’de yerli bir mail servisi olmaması sebebiyle WikiLeaks’in açıkladığı Türkiye’ye ait belgelerde Türkiye’den çıkan mail trafiğinin filtrelenerek yolsuzluk belgesi olarak medyaya servis edildiği olayda da aynı sıkıntıyı yaşamıştık. Bu yüzden yerli bir mail servisi günümüz dünyasında elzem görünüyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top