Ana sayfa Haberler Yaani Arama Motorunda Yandex İzleri

Yaani Arama Motorunda Yandex İzleri

Son günlerde gündemi en çok meşgul eden teknoloji konularından biri bildiğiniz gibi yerli arama motoru Yaani. Turkcell tarafından hazırlanarak kullanıma sunulan Yaani için yapıcı eleştirilerin yanında çok fazla olumsuz eleştiride gelmişti. Bizde buradaki yazımızda arama motorunun gerçekten yerli olup olmadığını masaya yatırmıştık.

Milli arama motoru olarak lanse edilen Turkcell Yaani 25 Ekim 2017 tarihinde kullanıma sunulmuştu. Aradan geçen zaman içerisinde uygulamayı detaylı olarak inceleme fırsatını yakaladık.

Bir önceki yazımızda yerli Search Engine’in piyasaya sunulmadan önce Turkcell’in Yandex ile aylar öncesinden bir çalışma içerisinde olduğunu Milliyet gazetesini kaynak göstererek paylaşmıştık. Son dönemde Yaani üzerinden yapılan arama sonuçlarında Yandex.Direct reklamlarının çıktığı tespit edildi.

Aşağıdaki görselde Yaani sonuçlarında Yandex.Direct reklamı gözükmektedir.

Yandex.Direct Nedir?

Yandex.Direct tıpkı Google Adsense gibi Rus Yandex arama motorunun reklam programı. Web sitelerinin ve firmaların reklamlarını internet üzerinden yayınlanmasını sağlayan bir üründür.

Yaani arama sonuçlarının arasında da Yandex.Direct reklamlarının çıkması yerli arama motorunun arkasında Rus Yandex’in izlerinin olduğu iddialarını doğruluyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here