Ana sayfa Rehber “Yaani” Arama Motoru Gerçekten Yerli Mi?

“Yaani” Arama Motoru Gerçekten Yerli Mi?

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta Turkcell yerli arama motoru Yaani’yi tanıttı. Yerli arama motorunun lansman toplantısının yapılması ile birlikte Türkiye’de geniş çaplı bir heyecan yaşanıyor. Ancak bir insanın kafasında da arama motorunun ne kadar yerli olduğu sorusu mevcut. Bu tartışmalar yaşana dursun Yaani arama motoru ilk 72 saatte uygulama marketlerin en çok indirilen uygulaması olmuştu. Şimdi biz Turkcell’in arama motoru ile ilgili kafalardaki soru işaretlerini dağıtmaya çalışalım.

Yaani Arama Motoru Gerçekten Yerli Mi?

Yerli arama motoruna getirilen eleştirilerden en sık dillendirilen arama motorunun gerçekten yerli olup olmadığı ile ilgiliydi. Turkcell Yaani arama motorunu piyasaya sürmeden aylar önce medyaya Turkcell’in bir arama motoru projesi üzerinde çalıştığı ve bu projeyi Rus Yandex ile birlikte yürüttükleri haberi düşmüştü.

Bu projedeki Yandex Turkcell ortaklığı br know-how ortaklığı gibi görünüyor. Yani Türkiye Nükleer Santral konusunda nasıl Rusya’dan destek alıyorsa, Turkcell’de bu konuda Yandex’ten destek alıyor. Ancak işin içerisinde bir APİ desteği olup olmadığını henüz bilmiyoruz.

Öte yandan bugüne kadar Türkiye’de yapılan arama motorlarında herhangi bir kelime arandığında yerli diye yutturulan arama motorunun arkasında hangi arama motoru var ise aşağı yukarı o sitenin sonuçlarını başta çıkarıyordu. Yaani uygulamasında bu durumda da değişiklikler var. Biz örnek olması açısından 3 arama motorunda da “araba” kelimesini sizler için arattık ve örnek olması açısından alt tarafa ekliyoruz. Tabiki testimiz yalnızca araba kelimesi üzerinden olmadı. Bazı kelimelerde Yandex ve Google arama motorları binlerce sonuç bulurken Yaani arama motoru ilginç bir şekilde hiçbir sonuç bulamadı. Bu açıdan bakıldığında “Yaani” yüzde yüz kopya bir arama motoru denemez. Yakın zamanda çıkan bir diğer yerli arama motoru “Geliyoo” yöneticileri Yaani’nin kendilerinden çalıntı olduğunu, Google ve Yandex sonuçlarını getirdiğini iddia etmişler. Ancak bunların tamamen yalan olduğunu alt tarafta bulunan görseller açıklıyor.

 “Araba” aramasına Google ve Yandex motorlarının gönderdiği sonuçlar

“Araba” aramasına Yaani motorunun gönderdiği sonuçlar

Yandex ve Google motorlarının bir şekilde sonuç getirdiği random bir aramaya Yaani motorunun cevabı

Yeri gelmişken belirtmek gerekiyor. Türkiye bir arama motoru işine sağlam bir biçimde girmek için bana göre geç kaldı. Ancak hala bir şeyler geliştirilebilir. Nitekim yerli uygulamalara olan rağbette ortada. İster yandex’si ister google’ı taklit etsin bir konuda bir yerlerden başlamak her zaman önemlidir.

Yaani Bize Başka Neler Sunuyor?

Yaani şu aşamada bir arama motoru olmasının yanı sıra aynı zamanda bir internet browser da. Yani bir internet tarayıcısı. Zaten şu anda bir tarayıcı alt yapınız olmadan arama motoru pazarında olmanız imkansız. Tasarım konusunda Google Chrome’un kopyalandığı eleştirileri var ancak olabildiğince sade ve basit bir tasarım var ilerleyen zamanlarda efektif olacaktır. Görsellikten ziyade işlevi geliştirmek ön planda olmalı.

Diğerlerinden farklı olarak Yaani şimdilik sadece IOS ve Android platformlarında uygulama olarak çalışıyor. Herhangi bir web arayüzü ve sitesi yok. Ancak yakın zamanda web platformunda da olacağı gelen haberler arasında.

Yaani Arama Motoru Tutar Mı?

Yandex yıllardır Dünyada Google’ı tahtından etmek için uğraşıyor. Google’ın verdiği hizmetlerin ve ürünlerin birçoğunu da bünyesinde barındırıyor. Ancak bütün bu uğraşlarına rağmen dünya arama motoru pazar payının ezici bir üstünlüğü Google’ın elinde. Alt tarafta 2017 itibariyle tüm dünyada bütün platformlardan alınan istatistik bu pazarın ne olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

Microsoft gibi elinde milyonlarca bilgisayarda kendi işletim sistemi kurulu dev bir firma bile Bing arama motoru ile Google’a rakip olamadı. Buradan arama motoru işi bir alışkanlıktan ibarettir sonucunuda çıkarabiliriz.

Ancak şunu unutmayalım ki Yandex şu anda Rusya federasyonun’da arama motoru pazarının yarısını çok kısa bir sürede ele geçirdi. Çünkü dijital dünya her geçen gün güvensizleşiyor. Bu konuda uyanan ülkeler dijital verilerinide dışarıya vermek istemiyorlar. Aynı şekilde insanlarda. Bu yüzden yerli teknoloji yerli dijital dönüşüm her anlamda önem kazanıyor.

Türkiye’de yerli olan herhangi bir şeye insanların kayıtsız kalmasıda mümkün değil. Yaani güzel bir başlangıç yaptı. Turkcell bu projenin arkasında durabilirse ilk etapta Türkiye pazarında söz sahibi olmasının önünde hiçbir engel yok. İnanın yerli arama motoru devrimi “Kamu kurumlarında F klavye” devriminden çok daha hayatidir. Klavye’nin millisi olmaz. Hepsi bu kadar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here