Ana sayfa Rehber WordPress Site Hızlandırma Yolları

WordPress Site Hızlandırma Yolları

Son günlerde ShiftDelete.Net sitesininde WordPress alt yapısına geçmesi ile birlikte Türkiye’de büyük ağababa sitelerin hemen hemen birçoğu WordPress içerik yönetim sistemine geçmiş oldu. WordPress dünyada her geçen gün geçerliliğini artıran ve git gide genişleyen bir alt yapı. Ancak her güzelin bir kusuru misali WordPress ile düzenlenen sitelerde ilerleyen zamanlarda çok yavaşlıyor.

Google arama motoru için SEO anlamında baz alınan en önemli kriterlerden biride sitenin açılış hızı. Yani Google arama sonuçlarında hızı düşük siteleri arka sıralara doğru ittiriyor. Site açılış sürelerinin bu kadar önemli olduğu bir internet aleminde siteniz yavaş ise size yaşam şansı vermiyorlar kısaca.

Peki WordPress alt yapısı kullanarak bir site kurduk. Her şey çok iyi gidiyordu ancak sonra sonra sitemiz yavaşladı, ne yapmalıyız?

Herşeyden önce sakin olun. Türkiye’de yayın yapan bir çok sitenin açılış hızları ile ilgili büyük sorunları var. Bu sitelerin içerisine ulusal manada ün yapmış haber siteleri olduğu gibi Alexa Türkiye sıralaması çok yüksek ünlü sitelerde mevcut.

Ancak enseyi bu kadar karartmaya gerek yok. İşte tek kalemde WordPress alt yapısı ile oluşturulmuş sitelerin açılış hızlarını arttıracak altın niteliğinde ipuçları.

WordPress Site Hızı Nasıl Arttırılır?

  • Şundan emin olun ki WordPress bir sitenin düşük hızı büyük çoğunlukla kullanılan tema ile ilgilidir. Özellikle eskimiş ve warez tema kullanan site sahipleri ne yaparsa yapsınlar siteleri hızlanmayacaktır. Bunun yanında ücretsiz ve çok hızlı bir WordPress teması önerme gerekirse temanın adı mutlaka; Ribbon temasıdır.

 

  • Sitede kullanılan reklam platformları. Google Adsense dünyada web siteleri ile en stabil çalışan reklam yayıncısıdır. Ancak reklam sayısını abartmak sayfa yüklenme süresini uzatacaktır. Reklamlarınızın sayısını düşük tutun. Bunun yanında Admatic reklam ağı tam bir hız düşmanıdır. En hızlı site bile bir anda hantal bir yapıya kavuşur. Admatic yerli bir reklam ağıdır. Kullanılmasını elbette destekleriz hatta bizde sitemizde dönem dönem kullanıyoruz. Ancak Google’ın arama sonuçlarında site açılış hızlarını bu kadar elzem gördüğü bir zamanda siteye Admatic reklamı eklemek site hızı için intihar demektir..

 

  • WordPress zengin bir plugin yani eklenti kütüphanesine sahiptir. Ancak sitenizde eklenti sayısını arttırmanız aynı zamanda hızınızın düşmesine sebep olacaktır. Stabil bir WordPress sitesinde eklenti sayısı 12-14 aralığının üzerine çıkmamalıdır.

 

  • Sitenize yüklediğiniz resimleri mutlaka optimize etmelisiniz. İnternetten bulduğunuz her görseli sitenize yüklemeyin. Daha doğrusu gerekli resize yani yeniden boyutlandırma işlemlerini mutlaka yapın. Ayrıca “WP Smush” isimli eklenti ile görsellerinizi sürekli optimize edin. Eklentinin kullanımı son derece kolay.

 

  • Sitenizin bir cache planı mutlaka olsun. Cache kısaca önbellekleme işlemi yapar ve ziyaretçilerinizin tarayıcılarının siteinizi daha hızlı yüklemesi işlemini gerçekleştirir. Tavsiye edebileceğim cache eklentileri ise; “WP Fastest Cache” ve “WP Super Cache” olacaktır.

WordPress sitelerinizi hızlandırabilmeniz amacıyla hızlı çözüm olabilecek altın değerinde önerilerde bulunduk. Bu önerileri deneyin sitenizin hızı mutlaka fark edecektir. Takıldığınız noktalarını mutlaka sorunuz. Hepsi bu kadar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here