WordPress Site Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Tüm web sitelerinde en önemli basamaklardan bir tanesini oluşturan site güvenliği, hackerlardan ve saldırganlardan web sitesini korumayı amaçlar. Site güvenliğini oluşturan birçok etken vardır. Kullanılan web sitesi yazılım dili ve web sitesi bileşenleri en önemli etkendir. WordPress ile web sitesi yapanlar için ise kullanılan tüm eklentilerin, bileşenlerin, değiştirilen kodların, kullanılan temanın ve en önemlisi de sitenin barındığı sunucunun/hostingin güvenliği önem kazanıyor.

WordPress hayatımıza oldukça fazla kolaylıklar getirdi. Hazır platform sayesinde birçok kişi kendi web sitesini kendisi yapabiliyor. WordPress temelde eklentilerle çalışan bir yazılımdır. Eklentiler, farklı kodlayıcılar tarafından farklı amaçlara özgü oluşturuluyor. Eklentileri elde ederken mutlaka lisanslı ve güvenilir yerlerden alınmalıdır. Ayrıca bilmediğiniz eklentilerden uzak durmanızı öneriyoruz. Zaman zaman bazı eklentilerde güvenlik açıkları duyurulmaktadır.

WordPress Site Güvenliği Sağlamak

WordPress site güvenliği sağlamak için sunucu hizmeti aldığınız firmaların güvenilirliği ve kalitesi test edilmelidir. Ülkemizde faaliyet gösteren birçok amatör sunucu firması, saldırganlara karşı savunmasız sistemlerle donatılmıştır. Bu yüzden güçlü bir altyapıya sahip, sunucuları güvenlik duvarı ile korunan, DDOS ve tüm saldırılara karşı tecrübeli bir ekibi olan şirketlerle çalışmak önem kazanıyor.

Hackerlar ve saldırganlar kötü niyetle web sitesi verilerini elde etmek için çabalarlar. Bu çabalarının arkasında kişisel hırslar ya da dolandırıcılık niyeti olabilir. Web sitelerinde yer alan bazı açıklar hackerlar ve saldırganlar için kapı aralar. Bu açıkların en büyük kaynağı WordPress site kodlarından kaynaklanır. Eğer siz sitenizde yer alan kodları değiştirirken fark etmediğiniz bir açık oluşturduysanız, hackerlar tarafından da bir kapı aralamış olabilirsiniz.

WordPress site güvenliği sağlamak için temel adımları sıraladık. Sitelerin en büyük güvenlik duvarının kendiniz olduğunu unutmayın. Eğer büyük hedefleriniz ve projeleriniz varsa web sitelerinizde yaşanan değişikleri sürekli takip ederek anormallikleri gözden kaçırmayın.

Bir cevap yazın