WordPress PingBack Ne İşe Yarar?

WordPress her geçen gün dünyada geçerliliğini arttıran bir İçerik Yönetim Sistemidir (CMS). Son olarak ülkemizin lider teknoloji sitelerinden biri olan ShiftDelete’de sistemini WordPress’e taşımıştı. Böylesine büyük bir içerik sisteminin zaman zaman kullanıcılar tarafından anlaşılmayan özellikleri olabiliyor. WordPress Pingback bildirimleride bu özelliklerden biri. Peki pingback bildirimi nedir, ne işe yarar? Pingback bildirimleri nasıl kapatılır. Şimdi buna bakalım.

WordPress PingBack Ne İşe Yarar?

Kısa ve yalın bir şekilde özetlemek gerekirse; WordPress Pingback, herhangi bir siteden başka bir siteye link çıkışı yapıldığında link çıkışı yapılan sitenin yönetici paneline giden bir bildirimden ibarettir. Site sahibi bu bağlantıyı onaylarsa link verilen sayfanın alt kısmında bulunan yorumlar kısmında yorum şeklinde bu sayfaya link veren sitenin adresi sürekli olarak gözükmeye başlar. Yani size link veren bir siteye sizde link vermiş olursunuz. Kısaca karşılıklı link çıkışı yapmış olursunuz.

WordPress yazılımı ile birlikte otomatik olarak gelen bu uygulamanın amacı Bloggerlar arasında bir topluluk yaratmak ve karşılıklı link değişimi ile siteler arasında ziyaretçi akışını sağlamaktır. Peki bu işe Google ne der?

PingBack Kullanımı Google SEO için Zararlı Mı?

Karşılıklı link değişimi Google’ın son güncellemeleri ile sonrasında Google Botları tarafından sevilen bir uygulama değil. Yani karşılıklı link değişimi yapan siteler Google gözünde tek taraflı link alan sitelere göre daha az değerlidir. Bu yüzden size gelen pingback bildirimlerini onaylayın ancak onları sayfanızda göstermeyin. Onayladıktan sonra çöpe taşıyarak yada kalıcı olarak silerek bu işlemi sağlamış olursunuz.

Bir cevap yazın