WordPress Parola Değişimi ve Kurulumu Nasıl Yapılır?

Bir web site yapımı için gerekli olan temel şeyler genelde; hosting, domain, tema vb. olarak sıralanır; ancak wordpress bizlere bütün bu işlevleri tek başımıza yapabilme, imkanını sağlıyor.
Evet, wordpress ile herkes güzel ve kaliteli bir site yapabilir; ama öncelikle cevaplanması gereken bir soru vardır: WordPress nasıl kurulur?
Bu soruyu cevaplandırmadan önce htdocs klasöründen bahsetmek istiyorum. htdocs klasörü, xampp server üzerinde oluşturduğumuzveritabanına wordpressi kurmamızı sağlayan dosyadır.

Siz xampp dışında, örnek olarak wamp vb. başka serverlerde kullanabilirsiniz; ama ben bu yazımızda sizlere xampp server üzerinden wordpress kurulumunu anlatacağım.
İlk olarak wordpressin son sürümünü kendi sitesinden indirin. İndirdiğiniz klasördeki dosyaları; xampp/htdocs klasörüne atın.

Bu işlemlerin ardından bir tarayıcı açın ve adres satırına, localhost yazıp enter yapın. Artık wp-config.php dosyasını oluşturmaya başlayabiliriz. wp-config.php, wordpress konfigürasyon dosyasıdır.

wp-config dosyasını düzenleyebilmek için, ilk olarak htdocs dosyasını açın ve içerisindeki dosyalardan wp-config-sample.php dosyasını bularak açın. Bu dosyayı açabilmek için, notepad++, frontpage veya dreamweaver programlarından birini kullanabilirsiniz.

wp-config-sample.php dosyasını açtıktan sonra; içerisinde bulunan veritabanı adı, veritabanı kullanıcı adı, veritabanı kullanıcı parolası ve sunucu kısımlarını kendi sunucumuza yeniden yazalım. Sunucu kısmına localhost yazmanız gerekmektedir.
Artık wordpress kurulumuna devam edebiliriz. Tarayıcı ekranına gelen; kurulum sekmesine wp-config-sample.php kısmında yazılan bilgileri girelim ve gönder tuşuna basalım.

Bu işlemlerin ardından, kurulumun başlaması gerekmektedir. Ekrana gelen WordPress Hoşgeldiniz sekmesinde sizden istenen bilgileri girip wordpressi kur tuşuna tıklayın. Artık wordpress kurulmuş olacaktır.

WordPress sistemine; localhost/wp-login.php adresinden, kullanıcı adı ve parolanızla rahatlıkla girebilirsiniz.

Bir cevap yazın