WordPress Nasıl Kurulur?

İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte kendini bu ortamda ifade etmek isteyen bireyler de çoğaldı. Çeşitli sosyal medya platformları ve bloglarla düşüncelerini ya da yaptıklarını göstermek, paylaşmak isteyen insanlar, kişisel internet siteleri olmasını da önemsiyor. Sadece kişisel kullanım için değil, internet üzerinden alışveriş olanaklarının artmasıyla e-ticaret amaçlı sitelerin de sayısı her geçen gün artıyor. İnternet sitesi kurmak için birbirinden farklı yöntemler olmasına rağmen bunlar arasında en çok tercih edilenlerden biri pratik, kolay ve kullanışlı bir arayüze sahip olması nedeniyle WordPress olarak kabul ediliyor. Birçok alan adı satın alma ve barındırma hizmeti sunan firma da WordPress ile internet sitesi oluşturulmasını mümkün kılıyor. WordPress nasıl kurulur? Sorusunun cevabını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

Sadece Beş Dakikada İşlem Tamam

WordPress tabanlı internet sitesi kurulumunun birkaç yöntemi vardır. Bunlardan CPanel aracılığıyla kurulum sık kullanılanıdır. Alan adınızı(domain) ve barındırma hizmetinizi(hosting) satın aldığınız firmanın arayüzüne kullanıcı adınız ile şifrenizi girerek CPanel’e ulaşabilir ve bu ekranda WordPress site kurulumunuzu yapabilirsiniz. Firmanıza göre yeri değişiklik gösteren CPanel butonundan, CPanel arayüzüne geçtiğinizde bu sayfada WordPress başlığını ya da ikonunu bulun ve tıklayın. Karşınıza çıkan WordPress kurulum sayfasında yapacağınız işlemlerle siteniz birkaç dakika içinde kurulmuş olacak.

WordPress Kurulum Ayarları

Sitenizin alan adında, baş tarafa gelecek kısım için protokol tercihinizi yapın. Daha sonra alan adınızı seçin. Eğer firma üzerinden sadece bir adet alan adı aldıysanız burada yalnızca bir seçenek görülecektir. Yükleme dizini bölümünü boş bırakıp diğer ayarlamalara geçebilirsiniz. Site adınız ile sloganınızı belirledikten sonra kullanıcı adı ve kolaylıkla çözülemeyecek şifrenizi yazın. Şifrenizi unutma gibi durumlarda size yardımcı olacak yönetici e-postasını bu ekranda doldurmayı unutmayın. Bu ana ayarları yaptıktan sonra istediğiniz temayı seçerek “Yükle” butonuna bastığınızda siteniz çok kısa sürede açılmış olacak.

Bir cevap yazın