WordPress Eski Yazı Düzenleyicisine Geri Dönmek

Bildiğiniz gibi birkaç gün önce WordPress içerik yönetim sistemi WordPress 5.0 sürümüne geçiş yaptı. WordPress’in yeni sürümünde birçok yeni özellik bulunuyor. Ancak en önemli değişik yayıncıların yazılarını girdikleri, eski yazılarını düzenledikleri yazı editöründe oldu. WordPress güncel versiyonunda yeni blok tabanlı bir editörü devreye soktu. Ancak web sitelerinde yeni WordPress sistemine geçiş yapan web yayıncıları bu durumdan pek memnun kalmadı ve eski wordpress yazı editörüne geçişin yollarını aramaya başladılar.

WordPress 5.0’ın yeni yazı editörü gerçekten karışık görünüyor ve alışmak zaman alacak gibi. Bu sebeple yayıncılar eski yazı düzenleyicisine geçmek istiyorlar. Bugün itibariyle yaklaşık 800 bin yayıncı eski editöre geçiş yaptı. Bu yazımızda WordPress içerik yönetim sistemini kullananlar için eski yazı düzenleme editörüne geçiş yollarını aktarıyor olacağız.

WordPress eski yazı editörüne geri dönmek

WordPress 5.0 sürümünde blok tabanlı yazı editörünün adına Gutenberg deniliyor. Gutenberg’den klasik yazı editörüne dönmek için eklenti kullanmak mecburiyetiniz var. Kullanmanız gereken eklenti; “Classic Editor” eklentisi. Eklentinin wordpress sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Uygulamanın kurulumu için öncelikle WordPress wp-admin panelinize giriş yapın. Ardından Eklentiler > Yeni adımlarını takip edin.

Eklenti arama kısmına “Classic Editor” yazarak bahse konu uygulamayı sistemine kurun, son olarak etkinleştir diyerek işlemleri sonlandırın.

Eklentimizi kurduktan sonra Ayarlar > Yazma adımlarını takip ederek yazma ayarları sayfasında varsayılan olarak “Klasik Düzenleyici” seçin.

Eğer bütün işlemleri doğru yaptıysanız son olarak yazı editörünüz bu şekilde alttaki gibi görünecektir.

Bir cevap yazın