WordPress CPU Kullanım Sorunu Nasıl Çözülür?

Bildiğiniz gibi internet üzerinde yayın yapan birçok web sitesinin alt yapısı WordPress’e emanet. WordPress her ne kadar kendi içerisinde stabil sistem olsa da zaman içerisinde büyüyen ve ziyaretçi sayısı artan web siteleri birde shared hosting kullanıyorsa CPU kullanım limiti aşılıyor ve bu noktadan sonra hosting şirketiniz hesabınızı askıya alır ve sitenize ulaşım kesilir.

Shared Hosting dediğimiz şeyi şöyle özetleyebiliriz; bir sunucu düşünün ve bu sunucuyu paylaşan 5 farklı web sitesi mevcut. Bu sitelerin her birinin %25’e kadar CPU kullanım izni veriliyor. Bu sitelerden herhangi biri %25 bandına ulaştığı hesap askıya alınıyor ve siteye erişim kesiliyor. Bu genellikle son kullanıcıya aşağıdaki görselde göründüğü gibi “This Account Has Been Suspended.”mesajı olarak yansımaktadır.

Buraya kadar CPU limit aşımını ve sonuçlarını konuştuk. Peki iyi kötü bir web sitemiz var ve sitemiz zamanla büyüdü CPU sorunu nedeniyle zaman zaman erişime kapanmaya başladı. Böyle bir durumda CPU kullanımını azaltmak adına neler yapabiliriz ona bakalım.

WordPress CPU Limit Tüketimini Azaltmak İçin Yapılması Gerekenler

1-) Tema optimizasyonu en kritik konu

WordPress temalarında genellikle ücretli, ücretsiz birçok tema kullanılabilmekte. Ancak bu temaların hepsi stabil halde değil. Kimisi çok fazla database sorgusu yapıyor kimisi gereksiz kodlarla şişirilmiş. Bu sebeple kullanılacak tema ne olursa olsun ki bu zaman parayla satın alınan Premium temalarda olabilir, kod bilgisi olan biri tarafından optimize hale getirilmeli. Eğer herhangi bir şekilde kod bilginiz yoksa ve temanızı optimize ettirmek istiyorsanız webmaster forumlarından bu işi para karşılığı yapan insanlardan hizmet alımına gidebilirsiniz. (Böyle bir durumda çalışmaya başlanılmadan önce mutlaka tam site yedeğini alınız.)

2-) Veri Tabanı optimizasyonu da elzem

Belirli aralıklarla wordpress’in üzerine kurulu olduğu veri tabanınızı phpmyadmin panelinden giriş yaparak tabloları optimize etmenizinde pratikte birçok yararı olacaktır. Eğer bu konuda da bilginiz yoksa hizmet alımına gitmeniz yerinde olacaktır. Genellikle tema optimizasyonu yapan kişiler aynı zamanda veri tabanı konusunda da yardımcı olmaktadırlar.

3-) Cache eklentilerinden birini mutlaka kullanın

Cache eklentileri sitenize ait kritik bilgileri geçici belleğinde tutarak ziyaretçilerinizin sitenize daha hızlı erişmesini ve cpu kullanımın azaltılmasını sağlamaktadır. Son dönemde en etkili WordPress Cache eklentileri; Wp Super Cache,  W3 Total Cache ve WP Fastest Cache olarak öne çıkmaktadır. Bu eklentilerden herhangi biri işinizi fazlasıyla görecektir.

4-) Gereksiz eklentileri mutlaka kaldırın

Bazı eklentiler var ki geliştiricileri desteği kestiği için hiç güncelleme gelmez. Bu tarz eklentiler zamanla çağın gerisinde kalarak fazladan sorgu ürettiğinden CPU kullanımınızı haksızca artırır. Kurulu eklentilerinizi kontrol edin ve gereksiz ve işe yaramayan bir eklenti var ise mutlaka kaldırın. P3 (Plugin Performance Profiler) Eklentisini kullanarak hangi eklentinin sisteminizi sömürdüğünü rahatlıkla görebilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen CPU kullanımını zapt edemiyorsanız sizin için Vps sunucu , Dedicaded Server veya Reseller Server almanın zamanı gelmiş demektir. Bu tarz sunucular hosting paketlerine göre çok daha pahalı olmasına rağmen sunucuyu tek başına kullandığınızdan hem sitenizin performansı artacak hem de sürekli yaşadığınız siteye erişim kaybı sorunlarınız kökünden çözülecektir.

Bir cevap yazın