Windows Phone | Android Kartvizit (Rehber) Yedekleme

Merhabalar, Şimdi Biliyorsunuz ki zamandı Nokia Samsung LG gibi fimaların sırasıyla  Nokia Pc Suite, Kies , LG Pc Studios gibi firmaların geliştirdiği, arayüzü  kullanarak Contact(Kartvizit)  , Resim Video Müzikler kolayca yedekleniyordu.. Senkronize ediliyordu. ( Ki o zamanda yedeklemeyip ; Arkadaşlar telefonum garantiden geldi numaranızı kaybettim diyen birsürü arkadaşımız vardı) Akıllı telefonlar çıktı çıkalı artık bu durumlar artık daha farklı bir yöntem ile verilerin güvenirliği(?Ben inanmıyorum…) sağlandı veri kayıpları minimize edildi.

Malum Cihazlar Garanti servislerine giderken birçok numara da mezara doğru gitmiş oluyordu. Çağımızın en önemli teknolojilerinden  yararlı olduğunu düşündüğümüz bir tanesi BULUT(CLOUD) servisidir.

NEDİR BU BULUT SERVİSİ  ?

Malum internet hızları zamanla arttı ve Fiber ve Über seviyelere çıktı… ve hardisk üretim teknolojileri artarak veri depolamak daha az maliyetli bir duruma geldi… İşte kullanıcıların birtakım ihtiyaçlarından doğan bu teknolojiler ortaya çıktı ;

Amazon Cloud Drive,Box,Dropbox,İCloud,GoogleDrive,UbuntuOne,ONEDRİVE(SkyDriveMicrosoft) …

Zamanında kullanıldığında hayat kurtarıcı hal alan bu servisler. Kimi zamanda dezavantajlarından bir kısmı olarak   kişisel  resimlerimizin ”hack ” durumuna maruz kalarak  ile internet aleminde dolaştığı da görülebilir ;(İCLOUD SNAPCHAT Olayında olduğu gibi…)

Kısaca size Bulut teknolojisinden bahsetmiş oldum.

lafı daha fazla  uzatmadan

Kısaca MİCROSOFT ONEDRİVE(ESKİ ADI SKYDRİVE)  servisine bağlı ”  KİŞİLER sekmeninin nasıl kullanıldığını açıklayacağım ;

ÖNEMLİ

Bu işlemleri yapmadan önce NOKİA lumia windows phone 8.1  serisindeki telefonunun yada diğer Windowsphone lu telefonunun senkronizasyon kısmının aktif olması gerekiyor Bunun için ; ”Ayarlar – YEDEKLEME – ÖĞELERİ BULUTA KAYDET ” şeklinde olması gerekiyor … Dikkatinizi çekmek istedim..

11

Öncelikle ONE DRİVE(Microsoft Cloud Technology)  servisinin sunmuş olduğu  kartvizit yedekleme sekmesine> ( Kişiler) İkonuna tıklayıp ;  https://people.live.com/ sitesine yönlendiriliyoruz ( muhtemelen yedeklenmiş datamız buradadır)

Kişiler sekmesi

Ardından böyle kartvizitlerimizin eklendiği yedeklendiği havuzdan istediğimiz tik işareti ile seçerek gereksizleri ayıklayıp taşımak istediğimiz kişileri  telefona  yönlendirmek üzere bir arşiv dosyası hazırlayacağız (CSV) dosyası .. Ardından yukarıdaki sekmelerden Önce ; ”YÖNET” ardından ; ”OUTLOOK.COM VE DİĞER HİZMETLER İÇİN DIŞARI AKTAR” seçeneğini tıklayacağız. Ve bize indirmemiz için OUTLOOK CONTACT verecek bu Contact çift tıkmala ile açıldığında Rehberin metin dosyası şeklinde döküm yapılabileceği gibi Aynı zamanda DİĞER HİZMETLER ” GMAİL,İCLOUD” gibi bulut teknolojilerinde kullanılmak üzere hazır arşiv olarak da kullanılmaktadır…

COntact_csv

Daha sonra Örneğin Samsung Alpha ya geçiş yapacaksınız ; daha sonra GMAİL hesabınız varsa ona bu dosyayı Gmail contact kısmına UPLOAD yaparak senkronize edebilirsiniz.

Bir cevap yazın