Windows Phone 8.1 Artıları Eksileri

Merhaba arkadaşlar ;Birçok mobile phone firması ciddi ciddi rekabete girmeye başlamışken  Apple, Samsung ,Nokia, Motorola, Asus ,HTC ,Sony,General Mobile , LG ,Huawei gibi …Markalar arasında seçim yapmak oldukça zor hal almış durumda;

Şimdi Markadan öte çok önemli bir şey vardır ki bu da işletim sistemi gerçeğidir.Düşünün Arabanız var 2000 cc motor ama kasası rüzgar ve değişik hava şartlarına uygun değil ve  motorun gücünüde kullanamıyorsunuz. Özetle  telefon seçerken donanımdan ziyade  İşletim sistemi de çok önemlidir…

Ben seçimimi yaptım 2 senelik Lumia 920 Maceramı özetlemek isterim ki diğer seçim yapacak arkadaşlar için yardımcı olma niteliği taşır ;)

Windows Phone 8.X Tarihçesi

 

                  20 Haziran 2012 tarihinde, Microsoft yeni nesil işletim sistemini duyurdu. Bu yeni işletim sisteminde Windows Phone 7 ve Windows Phone 7.5’ta kullanılan Windows CE kerneli yerine Windows NT tercih edilmiştir. Bu kernel x86 tabanlı Windows 8’de de kullanılmaktadır. Microsoft’un kernel tabanını değiştirmekteki ana sebeplerden biri de Windows 8 ile Windows Phone arasında uyumluluk sağlamaktır. (Uygulamalar, senkronizasyon ve daha fazlası…) Windows Phone 8’de kullanılan Windows NT tabanlı bu kernel sayesinde aynı zamanda Windows 8’e hazırlanan uygulamalar kolayca Windows Phone’a, Winows Phone 8 için hazırlanan uygulamalar da kolaylıkla Windows 8’e uyarlanabilmektedir.

Windows Phone 8, aynı zamanda daha yüksek ekran çözünürlüklerini de desteklemektedir. Eski Windows Phone sürümleri en fazla 480×800 piksel desteklemekteyken, Windows Phone 8 ile 1280×720 ve 1280×768 HD çözünürlükler de desteklenmektedir. Windows Phone 8, ayrıca çok çekirdekli işlemcileri (Teknik olarak 64 çekirdeğe kadar destek vermektedir), NFC’yi, eski Windows Phone 7 uygulamalarını, sonradan genişletilebilir hafızayı (MicroSD) ve 64 Bit’i de desteklemektedir. Windows Phone 8 kullanıcıları cihaz çıkış tarihinden itibaren en az 18 ay kesintisiz güncelleme desteğine sahip olacaklarken, bu güncellemeler Over The Air (veya OTA) ile yapılabilecektir.

Windows Phone 8 kullanıcılarına sunulacak olan bir diğer özellik ise yenilenen Başlat ekranıdır. Bu ekranda artık üç farklı boyda “Tile” (Karo) ekleyebilme imkanı bulunmaktadır. Aynı zamanda Windows Phone 7 ve 7.5’ta bulunan ve sizi uygulamaların bir listesine götüren daire içerisindeki ok işareti de ekranın sağ tarafından alınıp en alt sıraya taşınmıştır. Yenilenen Başlat ekranı, şu an mevcut olan Windows Phone 7.5 sürümüne sahip çoğu cihaz için gelecek olan Windows Phone 7.8’de de sağ kenarda bulunacaktır.

Windows Phone 8.1

2-3 Nisanda Build 2014 konferansında Joe Belfiore tarafından duyurlmuştur. Daha sonra Twitter üzerinde yine Joe Belfiore tarafından açıklandığı üzere programcılara 14-21 Nisan arası (14 Nisan Pazartesi olduğu düşünülüyor), diğer kullanıcılara için Haziran ayında çıkacaktır. Güncellemenin kullanıcı açısından başlıca özellikleri arasında

Microsoft Cortana (Sesli Yardımcı – Türkiye’de başlangıç aşamasında kullanılamayacaktır),

Türkçeyi de destekleyen Word Flow klavyesi (Tek parmağı sürükleyerek yazı yazma)

Bildirim Alanı

Ekran butonları ve de uygulamaları SD karta taşıma özelliğidir.

Güncellemenin programcılar açısından da birçok özelliği vardır. Bunlardan belirgin olanları Universal apps (Windows 8.1.1 ve Windows Phone 8.1 için aynı kod kullanılarak birden fazla sistemde kullandıran bir uygulama türü) ve daha gelişmiş API servisleridir. Bu sistemi destekleyen ilk üç telefon (Nokia Lumia 520, Nokia Lumia 630, Nokia Lumia 635 ve Nokia Lumia 930) 2 NisandaNokia tarafından More Lumia(Daha fazla lumia) etkinliğinde açıklanmıştır.

 

Gelelim en önemli konuya …

 

Neden Windows Phone Seçmeleyim ?

 

Nokia-Lumia-930

 

– Uzun bir kullanımdan sonra ortaya çıkan Windows Phone  avantajlardır. yine de benim en çok işime yarayan kısımları; batarya performansı, işlemciyi neredeyse hiç yormaması ve klavyede yazarken uyumlu tahminler yapabilmesi.

– Çok mükemmel değil, fakat ihtiyacınız olan şeyleri illa ki yerine getirebiliyor. daha fazlası için farklı telefonlara yönelebilirsiniz.

– Marketinde Androidin marketindeki gibi  çöp uygulamalarla dolu değildir.

– Pil ömrü  yüksektir. (Arkaplanda çalışan program olmadığından kaynak tüketimi düşük olduğundan ve arkaplanda çalışan uygulamarı az olduğundan)

– En düşük bütçeli  telefonlarda bile kasmaması  bu telefonu stabil kılar ; Nihayetinde bu bir akıllı telefon. diğerleriyle ne yapabiliyorsanız bununla da yapabiliyorsunuz.

–  Kasması, donması olmaması; donanım sapıklarını kudurtacak şekilde 512 mb ram’de kaymak gibi kayması,

– Ürün gamında Nokia çoğunluğu olduğu için ortalama üstü,    açık ara piyasadaki en iyi optikler kaliteli bir kamera performansı   mevcuttur

–  2014’te hala megapiksel hesabı yapılması garip olsada  Lumia 1020’teki sensörün boyuna bakmanızı öneriyorum, S-Galaxy s4 ve A-iphone 5s’teki sensörlerin 4 katı

 

–  Nokia için Here Drive ücretsiz, Navigasyon app’i kullanıyorsanız para bayılmanıza gerek yok. Here Maps’in de yandex ve apple (zaten yalan) maps’ten fersah fersah ileride olduğunu ekleyeyim. çevrimdışı harita desteği, data olmadan arabada navigasyon açabilmek harika. bak kullananı yazmış ücretsiz offline  Full sesli navigasyon./NAVTEQ MAPS

 

nNWHay6
Lumia 920 Navigasyon Görüntüsünden..

nokia-lumia-sat-nav

 

 

 

 

 

 

 

 

HERE

 

 

 

 

 

 

 

 

–  Nispeten ucuz olan nokia 500-600 modellerinin piyasadaki en iyi fiyat performans telefonları olması

–  İngilizce kullanmak isterseniz  düşük bütçeli nokia 520 modelinde bile stabil bir ses asistanı olmasıdır

–  En yüksek modelli amiral gemi diye tabir edilen  Androidlerde bile biraz üstüne gidince (müzik çalarken nette gezerken arama gelmesi vs) donuk kaldığı olurken uzun süre kullandığım bu telefonda “telefona bişey oldu yeniden başlatayım” demedim daha. şarj bitmelerini saymazsam tek kapatıp açılması OS güncellemelerindeydi. ios ile karşılaştıracak kadar ios deneyimim yok ama aşağı kalacağını sanmıyorum.

Lumia 925 Arka Tasarım

–  Sosyal sitelerle entegrasyonu rakiplerinden açık ara önde. os seviyesinde facebook-twitter-linkedin vs. hazır, uygulamaya girmeden “kişiler” ile bütün feed’lerimi aynı anda görebiliyorum.

–  Haber, takvim, office, onenote, gibi gereçlerin online ortama muhteşem senkronize olması,

– Nokia Lumia  ekran konusunda (hele doğrudan güneş altında) rakiplerinden kat ve kat üstündür ayrıca yerleşik uygulaması sayesinde güneş ışığında kontrastı arttırarak kullanışlı hale getirir..

– Yok ben amoled’den vazgeçemem” diyorsanız amoled’li lumia’ların verdiği siyahı ben başka bi telefonda göremedim henüz. karanlıkta kullanırken ekran nerede başlıyor nerede bitiyor anlaşılmıyor.

 

 

– Metro tasarım dili harika, ios 7’de o plastik renkler, ince fontlar kullanma fikri birilerine gökten inmedi zira.

windows-phone-folders-300614
Lumia 920 Metro

– Apple ile karşılaştırırsam, 2000 küsür lira verip “aman çizilmesin, aman düşerse bir şey olmasın” diye telefonu 40 kat yorgana sarmak gerekmiyor. .

– Battary sense sayesinde  şarjınız azaldığında arka plan görevlerini kapatabiliyor, data sense sınır belirtirseniz aynısını mobil veri için yapıyor, diğer platformlarda ek bir uygulama olmadan bunlar mümkün değil bildiğim kadarıyla.

– Kablosuz şarj, lüzumsuz gelebilir ama alışınca yeminle söylüyorum ilaç. masada pad var, eve gelince bırakıyorum üstüne bitti. çıkarken alıyorum bitti.

–  –  Live tile, kısayol, kapak… yani kişiselleştirmede en özgür os olması ; Live tile’lar sayesinde android’deki gibi widget ve kaynak manyağı olmadan açılış ekranında içerik görebilmek. ios’ta bu kavram zaten komple yok, en fazla ikonun üstünde sayı gösterebiliyor.

 

 

 

 

 

 

Biraz uzun oldu eklemek istedikleriniz varsa bana ulaşınız gereğini yaparız ;)

Bir cevap yazın