Windows MBR Bölüm Tablosu Hatası

Son dönemde bilgisayarlarına format atmak isteyenlerin yaşadığı kaçınılmaz bir hata var. Diyelim ki format atmaya karar verdiniz ve disk bölümleme yaptığınız alana geldiniz. Tam diski istediğiniz gibi biçimlendirip formata geçtiğiniz anda Windows size bir hata verir ve işte hayal kırıklığı orada başlar. Hata size aynen şu mesajı iletir; “Windows bu diske yüklenemez. Seçilen diskte MBR bölüm tablosu var. EFI sistemlerde Windows yalnızca GPT disklere yüklenebilir. “ şeklinde olmaktadır. Neyse ki mbr hatasının çözümü çok basit.

20150818_212718

Windows Bu Diske Yüklenemez, MBR Hatası Nasıl Çözülür?

Mbr hatasının Türkçesi tam anlamıyla şudur; Diskin bölüm tablosu MBR. Yani Master Boot Record. Yani biraz daha eski teknoloji. Mbr hatasını çözmek için, diskteki bütün bölümleri silin ve yeni bölüm yapın, hepsi GPT olsun. Ve daha sonra gönül rahatlığıyla formata devam edin.

Windows Mbr bölüm tablosu hatasının çözümü bu kadar basit. Ancak siz yine de diskinizde ki diğer bölümleri silmek istemiyorsanız ve sizin için önemli veriler barındırıyorsa, bir Harddisk (Hdd) okuyucu yardımıyla verilerinizi yedekledikten sonra diskte bulunan tüm bölümleri silip, tekrar oluşturarak format atabilirsiniz. Hepsi bu kadar.

Bir cevap yazın