Windows Kullanılan RAM Miktarı Sorunu ve Çözümü

Son dönemlerde yaşanan en büyük sıkıntılardan olan Windows kullanılan ram miktarı sorunu ile alakalı olarak baktığımız zaman çözüm yöntemleri içerisinde internette birçok kaynak söz konusu ancak çoğu somut anlamda bir işe yaramıyor. Kullanıcılarımızın bu sorununu çözebilmeleri adına en doğru tespitleri bu yazımız içerisinde sizlerle birlikte paylaşmak istedik.

Windows düşük RAM sorunu konusunda çözümüne yönelik aslında dahili olarak uygulayabileceğiniz birçok farklı teknik ve yöntem var ancak bunun içerisinde birkaç önemli madde var ki sizleri bu sorundan çok yüksek ihtimalle kurtarmaya yetecek. Lafı uzatmadan detaylara geçelim.

Windows Kullanılan RAM Miktarı Sorununun Çözümü

YÖNTEM 1

  1. Bilgisayarınızın masaüstünde iken WİN + R tuşlarına basın.
  2. Gelen ekranda msconfig yazarak enter tuşuna basın.
  3. Üst menüde ÖNYÜKLEME sekmesine gelin ve alt kısımdaki GELİŞMİŞ SEÇENEKLER sekmesine tıklayın.
  4. Gelen ekranda sağ üst köşede BELLEK ÜST SINIRI bölümünde tik var ise kaldırın. Yok ise oraya tıklayarak ram miktarınızın MB değerini yazın. Örneğin 4 GB ram için 4096 gibisinden.
  5. Sonrasında bilgisayarınızı yeniden başlatın.

YÖNTEM 2

BİOS yazılımınızın güncel olmaması da Windows üzerinde bu hataya olanak tanır. BİOS yazılımını en güncel sürümüne taşımanız sizleri bu sorundan kurtaracaktır.

YÖNTEM 3

İşletim sisteminizin bit değerinden kullanımı doğru olmayabilir. 4 GB RAM sahibi bilgisayarlarda 32 bit işletim sistemi ideal iken daha üstü RAM miktarlarında 64 bit kullanımı zorunludur.

2 Yorum
  • Şakamı yapıyorsun kardeşim. Öyle bir giriş yapmısınki bende bir şey anlatacaksın sandım. beş para etmez bu yazı..

    • Çok şakacı bir siteyiz. Ciddi siteler bulabilirsiniz. Ayrıca daha fazla bilgiye sahipseniz bizi aydınlatabilirsiniz Sergen Bey.

Bir cevap yazın