Windows 8 Disk Birleştirme (En İyi Duruma Getir) Nasıl Yapılır?

Windows sistemleri bilgisayarlarımızın disklerini farklı bir mantıkla kullanır. Şöyle ki; siz sisteminize herhangi bir veri yüklediğinizde yada kopyaladığınız da Windows bunu hard disk içerisindeki alanlara gelişigüzel bir şekilde dağıtacaktır. Zaman içerisinde siz o veriyi kullandıkça ve üzerinde değişiklik yaptıkça hard disk  içerisindeki o birim bölünerek parçalanacaktır. Bunun sonucunda da sisteminiz gerekli veriyi çağırmak istediğinde harddisk içerisinde ki bir çok birimi kontrol etmek zorunda kalacak ve nihayetinde sisteminiz yavaşlayacak ve sorunlar ortaya çıkacaktır.

Windows 8 Disk Birleştirme

Her ne kadar Windows 7 ile birlikte 8 ve 8.1 sürümünde de Disk Birleştirme İşlemi zamanlanarak otomatik olarak yapılsa da bazen manuel Disk Birleştirme yapmakta gerekebilir. Bu yüzden Windows 8 ve 8.1 de biraz daha farklılık gösteren bu işleme hep birlikte bakalım;

1.Masaüstünde bulunan Bilgisayar simgesine tıklıyoruz.

Windows 8.1 Disk Birleştirme
Windows 8.1 Disk Birleştirme

2.Disk Birleştirme yapmak istediğimiz Hard Disk bölümünü seçerek sağ tuş yaptıktan sonra Özellikler seçeneğini tıklıyoruz. (Ben resimlerde “D” diskini seçtim.)

Screenshot_8

3.Üst Menüde bulunan Araçlar sekmesine geliyoruz.

Screenshot_9

4.Karşımıza gelen pencereden “En iyi duruma getir” seçeneğine tıklıyoruz.( Windows 7 sürümünde bu ekranda Disk Birleştir seçeneği bulunurken Windows 8 ve 8.1 sürümlerinde görünüm bu şekilde.)

Screenshot_10

5.Açılan pencerede yine Disk Birleştirme yapmak istediğimiz bölümü seçerek altta bulunan En iyi duruma getir butonuna tıklıyoruz.

Screenshot_11

Disk Birleştirme (En iyi duruma getirme) işlemi bazen bir kaç dakika sürerken diskinizin boyutuna ve doluluk oranına göre bir kaç saatinize de alabilir.

Disk birleştirme ile ilgili Bir kaç önemli hatırlatma:

Disk Birleştirme işlemi devam ederken siz bilgisayarınızda başka işlerle meşgul olabilirsiniz.

Usb (Flash) belleklerde disk birleştirme işlemi yapılması bir fayda getirmeyeceği gibi diskinizin ömrünü de kısaltacaktır.

Windows 8 işletim sisteminde disk birleştirme konusunda sorun yaşayanlar alt tarafta bulunan video’dan canlı anlatımı takip edebilirler.

Arama Tags – Etiketler:

Disk birleştirme nasıl yapılır, sürücüleri en iyi duruma getir nedir, sürücüleri en iyi duruma getir kaç geçiş, disk birleştirme geçiş sayısı, sürücüyü en iyi duruma getir ve birleştir.

Bir cevap yazın