Windows 8.1 Güvenli Modda Başlatma

Önceleri hepsinde olmasa da hemen hemen her bilgisayarda F8 yardımı ile bilgisayarımızı güvenli modda başlatabiliyorduk. Ancak değişen işletim sistemleri bu kısayolu da değiştirmiş gibi gözüküyor. Halen bazı bilgisayarlarda F8 kullanarak Güvenli Modda başlayabilsekte genellikle ağırlık bunun bir işe yaramadığını gösteriyor. Peki güvenli moda nasıl geçiş yapacağız. Konuya gelelim.

windows-8-güvenli-modda açma

Bu iş için bir kaç alternatifiniz mevcut:

Windows 8 kurulu bir bilgisayarınız varsa, Shift tuşuna basılı kalarak sistemi yeniden başlatmayı seçin. Alternatif olarak Windows 8.1 kullanıcıları, başlat simgesine Shift tuşuna basılı tutarak sağ tıklayıp yeniden başlatma seçeneğine tıklayabilir.

Bir başka alternatif yol ise, sistemin doğrudan güvenli modda başlamasını sağlamak. Bunun için arama ekranına msconfig yazarak Sistem Yapılandırması penceresini açın. Önyükleme sekmesi altından işletim sisteminizi seçin ve Önyükleme seçenekleribölümünde Güvenli Önyükleme seçeneğini işaretleyin.

Karşınıza çıkacak olan ekranda Sorun Gider>Gelişmiş Seçenekler>Başlangıç ayarları sayfasına girin ve yeniden başlat seçeneğine tıklayın. Sisteminiz yeniden başladığında size çeşitli seçenekler sunulacaktır. ile güvenli modu, ile ağ desteği açık güvenli modu seçebilirsiniz.

windows 8.1 güvenli modda açılış

Bu işlemden sonra bilgisayarınızı açtığınızda sisteminiz doğrudan güvenli modda çalışmaya başlayacaktır. Güvenli mod ile işiniz bittiğinde ise yukarıdaki adımları tekrarlayıp Güvenli Önyükleme seçeneğinin işaretini kaldırın. Böylece işletim sisteminiz yeniden normal olarak başlayabilir.

Hepsi bu kadar, sorunlarınızı yorum bölümüne bırakabilirsiniz.

Bir cevap yazın