Windows 10’da MAC Adresi Nasıl Değiştirilir?

Bilgisayarınıza Windows 10 yüklediniz ve sonradan Mac adresini değiştirmeyi düşünüyorsunuz. İngilizcede “Media Acces Control “ olarak yazılan Ortan Erişim Yönetimi anlamına gelen sözcüklerin kısaltılmışı olan MAC adresi ile yerel ağlarda haberleşme yapılabilmektedir. Birden fazla cihaz aynı ağı kullanıyorsa birbirini MAC adresi ile tanırlar. Mesela Bluetooth ve WiFi bu adresi kullanarak bilgisayarımıza bağlanıyor. MAC adresini donanımın üretimini yapan firma belirlemektedir. MAC adresleri değiştirilebilmektedir. Günün birinde siz de Windows 10’da MAC Adresi Nasıl Değiştirilir, diye sorarken bulabilirsiniz.

Değiştirmek gerekir mi?

MAC adresi kullandığınız cihaza özel bir adrestir. Bir telefonun IMEI numarası gibidir. Mac adresini değiştirmeye karar verdiyseniz korkmayın, siz de başarabilirsiniz. Bir sistem yöneticisi tarafından cihazınıza ait MAC adresi internet erişimi için sınırlandırıldıysa adres değişikliği ile tekrar erişim sağlayabilirsiniz. Şimdi yeniden Windows 10’da MAC Adresi Nasıl Değiştirilir, konusuna geri dönelim.

Hangi işlemler yapılmalı?

MAC adresi değişikliği ya direkt olarak elle kendiniz yapabilir ya da hatalı bir işlem yapmamak için kendinizi garanti altına almak isteyebilir, Technitium MAC Address Changer adlı bir uygulamadan yararlanabilirsiniz. Elle değiştirme yapılacaksa;

1-) Önce bilgisayarın “Başlat” kısmından aygıt yöneticisi açılmalıdır.

2-) Buradan “Ağ Bağdaştırıcıları” bölümüne geçilmeli, hangi bağdaştırıcı değiştirilecekse onun üzerine bir kez sağ tıklama yaparak “Özellikler” kısmı seçilmelidir.

3-) Daha sonra da açılan pencerenin üstündeki menüden sırasıyla Gelişmiş > Ağ Adresi >Değer’e ulaşılmalıdır. “Değer” adlı bölüme bir MAC adresi yazılarak “Tamam” butonu tıklandığında işiniz bitmiş olacaktır.

windows-10-mac windows-10-mac-adresi-degistir

Bir cevap yazın