Windows 10’da Çocuk Kullanıcı Kontrollerini Nasıl Ayarlarım?

Microsoft’un kullanıcılarının neler istediğini göz ardı etmeyerek hazırlanmış en iyi işletim sistemlerinden biri olduğunu kanıtlayan Windows 10’ u herkes kullanabilmekte. Çocukların bilgisayarda çok zaman geçirmesi ve bu süreçte özellikle de interneti kullanması ebeveynlere, çocuklarını internetin uygunsuz ve zararlı içeriklerinden korunması gibi bazı görevler yüklemiştir. Özellikle bu durumdan rahatsız olan bilinçli anne ve babalar çocuklarının internette güvenli olarak dolaşabilmesi için çok yaygın kullanılan Windows 10’un yeni ebeveyn aile kontrol ayarları ile çocukların internet kullanma alışkanlıklarını kontrol etmeniz için bir fırsat sağlamıştır. Durum böyle olunca bilinçli ebeveynlerin kafasında Windows 10’da çocuk kullanıcı kontrollerini ayarlamak gibi bir düşünce oluşmuştur.

Bunun için öncelikle Windows 10’da bir Microsoft hesabı olması gerekir. Eğer bir Microsoft hesabınız varsa bazı adımları izleyerek Windows 10’da çocuk kullanıcı kontrollerini ayarlamak mümkün. Böylece bu konudaki dizginler sizin elinizde olacak. İlk olarak Windows 10’un Hareket Merkezinden Tüm Ayarlar kutusunu tıklayarak Ayarlar menüsüne ulaşın. Daha sonra Hesaplara tıklayarak solda bulunan seçenekler arasından Aile Ve Diğer Kullanıcılar seçeneğine tıklayın. Oraya tıklayınca seçeneklerin sağında Bir aile üyesi ekle yazısını gördüğünüz yere tıklayınız. Daha sonraki adımda ise ailemizden bir yetişkin mi yoksa bir çocuk mu sorusuyla karşılaşıyoruz. Hemen altında Çocuk ekleyin kısmına tıklıyoruz. Eğer bir hesabınız varsa e-postanızı direk girin. Eğer hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Hesabı çocuk ekleyin kısmının aşağıda ki kısmına yazdıktan sonra ileri tuşuna basınız. İleri tuşuna bastığınızda oluşturduğunuz veya var olan e-postanıza bir bildirim geliyor. Bu e-postayı bir Microsoft hesabıyla destekleyerek çocuk hesabının kontrolünü daha da kolay sağlayabilirsiniz. Bu adımlardan sonra Windows 10’da çocuk kullanıcı kontrollerini ayarlamak için Hesaplar kısmına baktığınızda Çocuk hesabının da buraya eklenmiş olduğunu göreceksiniz. Çocuk hesabı için oluşturduğunuz e-postanın altında Aile ayarlarını çevrimiçi yönet kısmını işaretleyiniz. Buradan Ebeveyn denetimi yapabileceğiniz ayarlara ulaşabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra üstte sunulan seçeneklerden Aile seçeneğini seçin. Daha sonra karşınıza tüm ayarları düzenleyebileceğiniz bir ekran gelecek.

Ayarlardan çocuğunuzun en son yaptığı ekinliği, yasaklayacağınız sayfaları veya serbest bırakacağınız belirli web sitelerine Web’e göz atma seçeneğiyle ulaşabilirsiniz. Uygulamalar ve oyunlar seçeneğinden ise çocuğunuzun yaşına uygun oyunları satın almasını sağlayabilirsiniz. Ekran süresi seçeneği sayesinde çocuğunuzun hangi zamanlarda bilgisayarı kullanabileceğini ayarlayabilirsiniz. Böylece çocuğunuzun interneti kullanması çok büyük bir oranda sizin kontrolünüz altında gerçekleşmiş olur.

Bir cevap yazın