Windows 10 Yükseltme Bildirimi Nasıl Kapatılır?

Microsoft firması Windows işletim sistemleri ile yakın zamana kadar dünya piyasalarında neredeyse rakipsiz bir konumda bulunmaktaydı. Öncelikle tamamen özgür bir işletim sistemi olan Linux işletim sistemindeki gelişmeler ve ciddiye alınması gereken bir rakip olan Google firmasının Linux’u geliştirerek internet tabanlı işletim sistemi oluşturması,

Apple firmasının kısaca Mac diye bilinen Macintosh serisi bilgisayarlarda kullandığı Mac OS işletim sistemlerinin yaygınlaşması ve iPhone üzerindeki iOS ile bilinirliğinin ciddi bir şekilde artması, Windows işletim sistemleri için ciddi bir rekabet oluşmaya başladığının göstergesi haline gelmiştir.

Bu gelişmeler altında Microsoft geliştirdiği Windows 10 işletim sistemiyle söz konusu piyasaya iddialı bir giriş yapmak istedi. Bu iddialı girişini desteklemek için yakın zamanda geliştirdiği Windows 7 ve Windows 8.1 işletim sistemi kullanıcılarını, Windows 10 sürümüne ücretsiz geçebilmeleri olanağı sunarak talep toplamaya başladı.

Bunun için bu müşterilerinin bilgisayarlarına bir güncelleme paketi gönderdi. Buraya kadarki süreçte bir sıkıntı görünmese de mevcut işletim sistemini kullanmaya devam etmek isteyen kullanıcılar, her bilgisayarı açtıklarında gördükleri “Windows 10 almaz mısınız?” sorusu itici ve hatta kurtulmaları gereken bir problem haline gelmeye başladı.

Windows 10 Yükseltme Bildirimi Kapatma Nasıl Yapılır?

Gelen güncelleme paketinin kaldırılması ile bu bildirim kapatılabilir. İşletim sistemi çalışır halde iken aktif halde bulunan güncelleme paketini kaldırmamız mümkün olmadığından öncelikle, söz konusu paketin çalışmasını durdurmanız gerekir. Görev Çubuğu üzerine (Açık olan programların ikonlarını görebildiğimiz ekranın en altındaki bar) sağ tıklayarak veya Ctrl+Alt+Del tuş kombinasyonu ile gelen menüden Görev Yöneticisini açın. Açılan görev yöneticisinde çalışan programların bir listesini bulacaksınız. Bu listede GWX işlemini bularak görevini sonlandırmanız gerekmektedir.

Ardından Bilgisayarım/C/Windows/System32 yolunu takip ederek GWX klasörünü tamamen bulup kaldırmanız mümkün hale gelir. Bu GWX işlemini kaldırma işini Denetim Masasında yer alan Program Ekle/Kaldır yoluyla da kaldırmanız mümkündür. Program Ekle/Kaldır seçeneğini çalıştırdığınızda “Yüklü Güncelleştirmeleri Göster” seçeneğini tıkladığınızda gelen listede yer alan KB3035583 adlı güncelleme paketini kaldırdığınız takdirde de GWX klasörünü silmiş olursunuz. Böylelikle Windows 10 yükseltme bildirimi bilgisayarınızda kapatılmış olunur.

Bilgisayarı Güncelleştirdikten Sonra Tekrar Çıkan Windows 10 Bildirimi

Bununla birlikte bilgisayarınızı tekrar güncellediğinizde bu paketin tekrar geri yüklenmemesi için yapılması gereken son bir iş daha bulunmaktadır. Windows Update kısmında güncellemeleri denetle kısmında yer alan önemli güncellemeler tıklandığında KB3035583 paketinin tekrar geldiği görülür. Bu paketin üzerine sağ tıkladığımızda “güncellemeyi gizle” seçeneğini tıklayarak bilgisayarınıza kurulmasına engel olabilirsiniz.

Bir cevap yazın