Windows 10 Konum Ayarları Nasıl Yapılır?

Değişen dünya da gizlilik en önemli konulardan biri haline geldi ve bir çok kişi internette anonim olarak çalışmayı tercih ediyor. Bitcoin ve benzeri para transfer araçlarının da ortaya çıkması ile gizlilik ve anonimlik her gün daha da önem kazanıyor. Windows işletim sisteminiz sizin hakkınızda bir çok veri topluyor ve bu sizi rahatsız ediyor olabilir.

Windows 10 Konum Ayarı Nasıl Kapatılır?

Başlat menüsünden Ayarlar’a tıkladıktan sonra menüden Gizlilik sekmesine tıklayın. Açılacak arayüzde “Bu cihaz için konum açık” veya “Bu cihaz için konum kapalı” yazısının altında Değiştir butonuna tıklayın. Böylece açık olan konumunuzu Kapalı haline getirebilirsiniz.

Windows 10 Konum Ayarı Nasıl Açılır?

Konum ayarınızı kapatırken kullandığınız adımları aynen tekrarlayın ve Değiştir butonuna bastıktan sonra Konum Açık seçeneğine kaydırın. Burada dikkat etmeniz gereken, hemen o başlığın altındaki Konum Açık / Kapalı düğmesidir. Bu düğme sizi yanıltabilir çünkü onun amacı konumunuzu açmak veya kapatmak değil, konumunuz kullanıldığında bir simge gösterilip gösterilmemesi tercihiniz ile ilgilidir.

Diğer Önemli Gizlilik Ayarları Neler?

Gizlilik ayarlarındaki menüyü incelediğinizde Windows’un sizin hakkınızda bir çok veriyi farklı uygulamalar ile paylaştığını göreceksiniz. Size daha doğru reklamlar göstermek gibi gerekçeler ile arama kayıtlarınıza, mesaj ve hatta SMS’lerinize, e-posta kayıtlarınıza ve telefon rehberinizdeki kişilere, arama kayıtlarınıza kadar bir çok veriye erişim isteyen Windows bu talepleri ile aslında oldukça can sıkıcı görünüyor.

Gizlilik menüsündeki tüm sekmeleri tek tek inceleyerek sizi rahatsız edebilecek detayları kapatabilirsiniz. Fakat bunları kapatmanızın, özellikle de mobil cihazınızda windows kullanıyorsanız bazı uygulamaların düzgün çalışmamasına neden olabileceğini unutmayın. Tabiki bu ayarları kapatıyor olmamız aslında Windows’un bu verileri kaydetmediği ve depolamadığı anlamına da gelmiyor. Biz sadece bu bilgilerin harici uygulamalarla paylaşılmasına engel olmuş oluyoruz o kadar.

Unutmayın, Windows hakkındaki tüm sorularınız için websitemiz içinde arama yapabilir, yanıt bulamadığınız sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın