Windows 10

Windows 10 Etkinleştirme Aktivasyon Nasıl Yapılır?

Bildiğiniz gibi Windows 10 ilk sürümü 29 Temmuz 2015 tarihinde piyasaya sürüldü, Microsoft tarafından yapılan açıklamaya göre bu işletim sistemi son işletim sistemi ve bir daha adı değişmeyecek.  Ancak bu Windows sürümünün diğerlerinden bir farkı var o da şu; etkinleştirmediğiniz takdirde Windows 10’da bir çok özelliği kullanamıyorsunuz.

Örneğin masaüstü arka planını değiştiremediğiniz gibi kilit ekranında çıkan görseli bile değiştiremiyorsunuz. Windows 10 aktivasyon etkinleştirme işlemi nasıl yapılır anlatmadan önce, henüz Windows 10 işletim sistemini bilgisayarınıza kurmadıysanız alttaki sayfadan yönergeleri takip ederek Windows 10 kurulumu yapabilirsiniz.

İLGİLİ YAZI: Windows 10 Format Rehberi

Peki Windows 10’u hazır bir bilgisayarımız var ve bunu nasıl etkinleştireceğiz?

Windows Defender durdurma

Hemen korkmayın. Ücretsiz olarak Microsoft Windows 10 sürümünüzü etkinleştirmek istediğinizde kullanacağınız tüm programlar/yazılımlar bilgisayarınızın kök dosyalarından biri olan “System” dosyasında değişiklik yapmak zorundadır.

Ancak hiçbir anti-virüs yazılımı koruduğu bilgisayarda böyle bir şeye izin vermez. Bu sebeple Windows Defender‘ı ve eğer varsa mevcut anti-virüs yazılımızı pasif hale getirmemiz gerekiyor. Yapılacak işlemlerin ardından hepsini tekrar aktif hale getireceğiz.

Windows Defender nasıl kapatılır?

Windows Defender hizmetini durdurmanın birden çok yöntemi var. Biz en kolay olanlardan birini seçeceğiz. Masaüstü açık halde iken sol alt tarafta bulunan büyüteç şeklindeki arama kısmını açıyoruz. Buraya “Virüs” yazıyoruz ilk çıkan seçenek olan “Virüs ve tehdit koruması” menüsüne giriyoruz.

Açılan menüden “Virüs ve tehdit koruması ayarları” bölümüne giriyoruz. Burada mavi şekilde aktif halde bulunan “Gerçek zamanlı koruma” checkbox’ını pasif hale getiriyoruz. Bunu yaparken bir kullanıcı hesap denetimi onayı karşımıza çıkacak ve “Evet” diyoruz.

Böylece kolay bir şekilde Windows Defender’ı pasif hale getirmiş olduk. Şimdi asıl Windows 10 etkinleştirme kısmına geçebiliriz.

Windows 10’u aktive etmek için gereken dosyaların indirilmesi

Windows’u etkin hale getirebilmek için bir yazılım kullanmamız gerekiyor. Bunun için altta bulunan dosyayı tıklayarak PC’ye indirin. Bu dosya zararsızdır ve bilgisayarınıza bir zarar vermez.

Windows 10 etkinleştirme yazılımı için tıklayınız

İlgili siteden “Dosyayı İndir” dedikten sonra 5 saniye bekleyin ve dosya bilgisarınıza inmiş olacaktır.”

Dosya bilgisayarınıza indikten sonra .ZIP uzantılı bir dosya olduğunu ve klasöre çıkartmak için WINRAR programına ihtiyaç olduğunu unutmayınız. Eğer bilgisayarınızda WinRar yoksa internet üzerinden saniyeler içerisinde kurabilirsiniz. Ücretsiz ve hafiftir.

Dosyayı bilgisayarınıza indirdikten sonra Sağ klik > Klasöre çıkart diyerek dosyayı açıyoruz. İlgili klasörü açıp KMSAuto x64.exe isimli programı çalıştırıyoruz. Açılan güvenlik sekmesini Evet diyerek gönderiyoruz.

Program karşımıza geldikten sonra üst tarafta bulunan “Activate Windows” butonuna bir kez tıklayıp bekliyoruz.

Burada aktif edilme işlemi 10 saniye kadar sürebiliyor. 10 saniye bekledikten sonra alt tarafta bulunan siyah ekranda “activated” yazısını gördüğünüzde Windows 10 işletim sistemi etkinleştirilmiş olacaktır.

Anlatılanları yaparken bir sorun yaşadıysanız yada yapamadıysanız en altta bulunan ilgili video rehberi izleyebilirsiniz.

Tüm işlemleriniz bittikten sonra indirdiğiniz dosyaları bilgisayarınızdan silebilirsiniz. Ayrıca Windows Defender‘ı tekrar aktif hale getirmeyi unutmayın.

Gördüğünüz gibi Windows 10 lisanslama işlemi son derece kolay. Burada anlatılanlar Windows 10’u bireysel olarak evinde kullanan ve ticari kullanım yapmayan kullanıcılar içindir. Eğer ticari amaçlarla kullanıyorsanız lütfen orijinal lisanslı Windows 10 satın alınız.

16 Comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top