Ana sayfa Windows 10 Windows 10 Ekran Görüntüsü Alma

Windows 10 Ekran Görüntüsü Alma

Microsoft Windows 10 işletim sistemi yavaş yavaş bütün ev ve ofisleri ele geçirmeye başladı. Hal böyle olunca kullanıcılardan Windows 10 ile ilgili birçok soru gelmeye başlamış oldu. Windows 10 işletim sistemi kullanıcılarının cevabını en çok merak ettikleri konuların başında ise bilgisayarda nasıl ekran görüntüsü alabilecekleri sorusu geliyor? Windows 10 ekran görüntüsü alma son derece kolay ve keyifli.

Doğrusunu söylemek gerekirse Windows 10 bilgisayarınızda ekran görüntüsü almanın çok çeşitli yolları var. Bu sebeple bu yazımızda sizlere Windows’ta kolayca ekran görüntüsü “ssalmanıza yarayacak tüm yöntemleri aktarıyor olacağız. Sizler için en kolay Screen Shot alma yöntemlerinden birini seçerek kolayca PC’den ekran görüntüsü alabilirsiniz.

Bilgisayarda ekran görüntüsü alma yöntemleri

1-) Win + Prt Screen tuşları kısayolu ile ekran görüntüsü kaydetmek

Eğer bilgisayarınızdan ekran görüntüsü almak için herhangi bir program kullanmak istemiyorsanız Windows 10 işletim sistemine sahip PC’nizin klavyesinde “Win+Prt Screen” tuşlarına basılı tutarak ekrandaki görüntünün rahatlıkla bir kopyasını alabilirsiniz.

Klavyenizden “Win+Prt Screen” tuş kombinasyonuna basılı tuttuğunuzda ekranınız 1 saniyeliğine kararacak ve alınan ekran görüntüsü “Resimler” klasörünün içerisine kopyalanacaktır. Aldığınız ekran görüntüsüne buradan ulaşabilir hatta üzerinde düzenleme bile yapabilirsiniz.

Kısayol tuşları ile ekran görüntüsü aldığınız resim üzerinde Sağ Klik > Birlikte Aç > Paint adımlarını takip ederek Paint yardımıyla resim üzerinde kesme – kırpma işlemlerini de kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bu klavye kısayolu ile ekran resmi çekme işlemini yalnızca Windows 10 sürümünde yapabilirsiniz. Diğer Windows sürümlerinde bu kısayol çalışmayabilir.

2-) Ekran Alıntısı Aracı ile Windows’da ekran görüntüsü alma

Ekran Alıntısı Aracı yine Windows işletim sistemi ile birlikte gelen ve kullanıcıların ekrandaki görüntüyü istedikleri gibi seçerek, kırparak dosyalarına kaydetmeye yarayan bir tümleşik yazılımdır. Yalnızca Windows 10’da değil Window 7 ve Windows 8 sürümlerinde de mevcuttur.

Ekran Alıntısı Aracını açmak için Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarınızda sol altta bulunan büyüteç simgesine dokunun ve arama kısmına “ekran alıntısı” yazın. Ekran Alıntısı Aracı simgesini bulup programı çalıştırın.

Ekran Alıntısı Aracı açıldıktan sonra sol üst tarafta bulunan “Yeni” butonuna tıklayarak ekranda görüntüsü almak istediğiniz kısmı seçip ardından açılan ekrandan “Dosya > Farklı Kaydet” adımlarını takip ederek aldığınız ekran görüntüsünü istediğiniz yere kaydedebilirsiniz.

Ekran Alıntısı Aracı sayesinde pc de ekran görüntüsü alma işlemi son derece kolay.

Windows 10 ekran alıntısı aracı yok, çözüm

Bazı kullanıcıların işletim sistemlerinde Windows ekran alıntısı aracını bulamadıklarını söylüyorlar. Eğer böyle bir problem yaşıyorsanız ekran alıntısı aracını çalıştırmak için aşağıdaki kod dizinini kopyalayarak bilgisayarınızda bir pencere açıp adres satırına yazıp enter’a basın. Bu sayede bulamadığınız ekran alıntısı aracını açabilirsiniz.

C:\WINDOWS\system32\SnippingTool.exe 

3-) LightShot programı ile ekran görüntüsü alma

Pc’nizden ekran görüntüsü almak için çok basit ve hafif ama etkili bir yazılımda kullanabilirsiniz. Lightshot ekran görüntüsü alma programları arasında gerçekten en iyisi.

Lightshot yardımıyla bilgisayarınızın ekran görüntüsünü almak için öncelikle resmi internet sitesinden Lightshot yazılımının Windows sürümünü buradan indiriyoruz.

Ardından yazılı bilgisayarımıza kuruyoruz. Klasik setup’a bas sonra next, next, next. LightShot yüklemesi bittikten sonra artık sadece klavyeden bir kısayola basarak ekran görüntüsü alabilirsiniz.

Lightshot’ta ekran fotoğrafı çekmek için Windows işletim sistemi içerisinde “PrtSrc” tuşunu kullanarak istediğiniz her an ekran resmini alabilirsiniz. Ekranda görüntüsünü almak istediğiniz alanı seçtikten sonra “CTRL+S” tuşlarına birlikte basarak seçtiğiniz alanı fotoğraf olarak kaydedebilirsiniz.

LightShot yardımıyla ekran görüntüsü alırken ayrıca ekranda önemli gördüğünüz bölümleri renkli kutular içerisine alabilirsiniz. Bu işlem için “PrtSrc” tuşuna bastıktan sonra sağ tarafta beliren araç çubuğunu kullanabilirsiniz.

4-) Resim editörü kullanmadan ekran görüntüsü alma

Evet şu ana kadar anlattığımız Windows ekran resmi alma yöntemleri biraz daha spesifik yöntemlerdi. Şimdi sıra geldi Windows bilgisayarınızda ekran görüntüsü almak için en kolay yönteme. Bunun için klavyenizden “Windows+Shift+S” tuşlarına basılı tutarak fotoğrafını almak istediğiniz kareyi seçin.

Ardından Paint programını açıp “Ctrl+V” tuş kombinasyonu ile az önce seçmiş olduğunuz alanı Paint’e yapıştırın. Son olarak Paint’te Dosya > Farklı Kaydet adımlarını takip ederek aldığınız görüntüyü kaydedin.

Windows 10’da ekran fotoğrafları almak için akla gelebilecek tüm pratik yöntemleri bu makalemizde anlatmış olduk. Ekran görüntüsünü kaydetmek için kullanabileceğiniz internet üzerinde birçok yazılım ve program mevcut. Ancak bunların hepsi aşağı yukarı aynı görevi görüyorlar.

Bilgisayarda ss alma konulu yazımızı burada noktalıyoruz. Ekran fotoğrafı nasıl çekilir konusunda aklınıza takılan soruları yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here