Ana sayfa Windows 10 Windows 10 Domaine Alma

Windows 10 Domaine Alma

Zaman zaman bilgisayarlarımızın etki alanlarını değiştirmek durumunda kalabiliyoruz. Bu gibi durumlar genellikle ofiste iş amaçlı kullandığımız bilgisayarlar için geçerli olmakta.

Microsoft üretimi Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarlar fabrika çıkışlarında etki alanı olarak “WORKGROUP” içerisinde gelmektedir. Eğer bir intranet ağına dahil olacaksak yada farklı bir işlem için domaine alma işlemi gerçekleştirmek istiyorsak bilgisayarımızın etki alanını değiştirmemiz gerekiyor.

Windows 10 bir bilgisayarı domaine almak için öncelikle DNS ve IP yapılandırmalarını tam olarak yapmamız gerekiyor. Bunun için Windows 10 arama kısmından Ethernet Ayarlarını Değiştir > Bağdaştırıcı Seçeneklerini Değiştir > Ethernet > Özellikler > Internet Protokol Sürüm 4 adımlarını takip ederek domaine alma işlemi için gereken varsa IP ve DNS adreslerini giriyoruz.

IP yapılandırmamızı tamamladıktan sonra artık iş bilgisayarımızın etki alanını değiştirmeye geliyor. Bunun için Bilgisayarım penceresini açıyoruz. Boş bir yere sağ klik yapıp Özellikler diyoruz.

Sağ tarafta bulunan “Ayarlar Değiştir” butonuna tıklıyoruz. Açılan pencereden “Değiştir” kısmına tıklıyoruz. Mevcutta WORKGROUP olarak duran çalışma grubunun yerine etki alanı kısmına dahil olmak istediğimiz domainin etki alanını yazıyoruz.

Tamam deyip çıktıktan sonra yapmamız gereken bilgisayarımızı yeniden başlatmaktır. Artık Windows 10 açılışta bize yeni domaine ait varsa Kullanıcı Adı ve Parola soracaktır

Yapmamız gerekenlerin hepsi bu kadar. Eğer Client olarak domaine aldığınız bir Windows 10 bilgisayarı tekrar WORKGROUP’a geçirmek isterseniz aynı işlemleri takip etmeniz yeterli. Bu geçişler esnasında dosyalarınızın zarar görmemesi için yedekleme yapmayı unutmayınız.

Ayrıca detaylı anlatımı sayfanın altında bulunan videolu anlatımdan takip edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here