Whatsapp’ta Okundu Bilgisi Nasıl Kapatılır?

Okundu bilgisi, hem özel hayatın gizliliği hem de bazı hususi durumlar için zaman zaman sorun yaratabilen bir eklentidir. Öte yandan kimi zaman tartışmalara da sebebiyet verebilmektedir. Modern zamanda en sık kullanılan hatta hemen hemen bulunmadığı hiçbir akıllı cihaz olmayan Whatsapp messenger da bu konuda bazen kullanıcılarını oldukça zor durumlara düşürebiliyor. Whatsapp’ta Okundu Bilgisi Nasıl Kapatılır? sorusunun cevabı da tam olarak bu sebeplerden dolayı pek çok insan tarafından merak ediliyor. Ayarlar kısmından çok basit bir işlem sonucunda okundu bilgisini 30 saniyeden kısa bir sürede kapatmak mümkün.

Okundu Bilgisini Kapatmak İçin İzlenmesi Gereken Yol Nedir?

İlk olarak ana ekrandan Whatsapp simgesine tıklanması gerekir. Bu simgeye tıklandıktan sonra sohbet ekranı açılacaktır. Alt kısımda bulunan menüdeki ayarlar seçeneğine tıklanması gerekir. Ayarlara tıkandıktan sonra açılan menüde ise hesap ibaresine tıklanacaktır. Doğal olarak okundu bilgisinin kapatılacağı kısım buradaki “Gizlilik” bağlantısında yer alır. Gizliliğe de tıklandıktan sonra ekran yukarı kaydırılması üzerine menünün en alt kısmında yer alan “okundu bilgisi” göze çarpacaktır. Okundu bilgisi satırının sağ tarafında bulunan yeşil kutucuğa dokunulduktan sonra okundu bilgisi kapatılmış olacaktır.

Ancak okundu bilgisini kapatanlar başka bir kimseye gönderdikleri mesajların da okunup okunmadığını göremeyeceklerdir. Öte yandan karşıdaki kişi okundu bilgisinin kapatıldığını oldukça kolay şekilde fark edebilir. Çevrimiçi olma ve son görülme gibi özellikler de aynı uygulama üzerinde bulunduğundan dolayı gizliliğin tam olarak sağlanması adına bu hususlara da dikkat edilmelidir. Elbette son görülmeyi kapatmak mümkün olabilir ancak çevrimiçi görünmenin engellenmesi adına tek yol karşıdaki kişiyi engellemektir. Başka türlü bu durum önlenemeyecek ve kişinin uygulama üzerinde aktif olduğu tam olarak gizlenemeyecektir.

Ayrıca WhatsApp kullanımı ile ilgili bunlara göz atabilirsiniz;

Bir cevap yazın