Ana sayfa Rehber WhatsApp Nasıl Para Kazanıyor?

WhatsApp Nasıl Para Kazanıyor?

Facebook’un kurucusu olan Mark Zuckerberg, Whatsapp uygulamasını geçtiğimiz dönemlerde rekor bir ücret karşılığında Facebook çatısı altına katmayı başardı ve bu rekor satış ile alınan Whatsapp gittikçe büyümeye devam ediyor. Yakın zamanlarda Mark Zuckerberg’in yaptığı açıklama da Whatsapp kullanan kullanıcı sayısının, milyar barajını geçtiğini duyurdu.

Milyarlarca insan aynı çatı altında sohbet halinde!

Peki çok merak edilen asıl soru şu, içerisinde reklam bulundurmayan Whatsapp uygulaması nasıl para kazanıyor? Bilindiği gibi Facebook, 2008 yılı verilerinden alınan kaynaklara bakıldığında 300 milyon dolar miktarında olan gelirleri, 2009 yılında sadece 1 yıl geçmesine rağmen 500 milyon dolara ulaşmıştı. Şirketin şu an ki geliri ise 76’lık bir yükselişle 3,06 milyar dolara ulaşmış oldu. Tuhaf olan şu ki aynı dönem içerisinde şirketin geliri ise yıllık bazda bu sefer yüzde 49 yükselerek 8,03 milyar dolar oldu. Facebook’u şu an aktif olarak kullanan aylık kullanıcı sayısı 2 milyar kişiye ulaştı. Facebook gelirini reklamlardan, kullanıcıların birbirlerine gönderdikleri sanal ücretlerden ve benzeri gelir sağlanan alternatif pazarlama alanlarından kazanıyor.

Reklamsız uygulama, reklamsız kazanç!

Kişisel veri kullanımı sayesinde Whatsapp biriktirdiği bu verileri Facebook üzerinden, kullanıcı deneyimleri ile eşleştiriyor. Reklam sektöründe en önemli faktör, asıl hedef kitlesine ulaşmak. Bu hedef kitlesine ulaşabilmek için, kullanıcıların ilgi alanlarını, sevdikleri veya sevmedikleri şeyleri, alışkanları ve davranış biçimleri, yani kısacası aklınıza gelebilecek her şeyi bilmek gerekiyor. İşte Whatsapp, bu kişisel veri depolama sayesinde elde ettiği bilgiler muazzam bir kazanç kapısı haline geliyor. Ayrıca Google Play ve AppStore gibi marketlerde uygulama indirildikçe darphane gibi para basıyor.

Bu kazanç kısmının bir diğer örneği ise maillerdir, hiçbir ücret almadan mail adreslerine sahip olabiliyoruz ve hatta bunları kampanyalarla kızıştırarak daha çok alan veren, örnek vermek gerekirse 15 GB’a kadar depolama alanı sunan Yandex firması, kullanıcısından hiçbir kazanç sağlamadan, sunucularına ve depolama alanlarına milyonlarca dolar harcıyor. İşte bütün bu serveti harcamanın bedeli, kişisel veri depolaması, bu veri depolama sayesinde arka planda dönen milyarlarca dolar servet kazanmasına olan sağlıyor.

Whatsapp’da ne istediğinizi yazın, reklamlar karşınıza çıksın!

Whatsapp üzerinden sohbet halinde iken konuşulan ihtiyaçlar, hayaller, istekler size reklam olarak bu veri depolama sayesinde geri dönüyor. Ünlü bir site tasarımcısınız şöyle bir sözü vardır;” Eğer bir ürünü kullanmak için para ödemek zorunda kalmıyorsanız, ürün sizsiniz demektir. ”

Nedir bu big data, kişisel veri kullanımı?

Herkesin kişisel cep telefonu, mail adresi, arkadaş listesi, sohbet içerisinde paylaştıkları ilgili fotoğrafları, akıllı kelime seçici yazılımlar sayesinde, neyi istediklerini, arzu ettiklerini, kavuşmak istediklerini, ne tarz kılık kıyafet istediklerini, hangi tarz arabalarını sevdiklerini, nasıl ayakkabılardan hoşlandıklarını, en çok sevdiği erkek veya kadın modellerini, sevdikleri ünlüleri, filmleri, şarkıları, futbolcuları, sevdikleri takımları, gitmek istedikleri tiyatro oyunlarını veya opera, konserleri, siyasi görüşlerini, hoşlandıkları yemekleri, almak istedikleri takıları ve bunun gibi listeyi milyonlarca maddeye yayabileceğimiz kişisel veri tabanı.

Bunun adına ” Big Data ” deniliyor. Bu ” Big Data ” sayesinde, Mark Zuckerberg, Whatsapp kullanıcıları sayesinde, Facebook’tan deyim yerindeyse teknolojinin zirvesininde büyük işler için, büyük gelirler kazanmayı başarıyor. Gelen gelirlerini şu an için gizli olan büyük teknoloji ürünleri için harcıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here