Whatsapp Mavi Tik Ne Anlama Geliyor?

Gün geçmiyor ki her gün kullandığımız uygulamalar hayatımıza bir yenilik daha sokmasın yada sokmaya teşebbüs etmesin. Her platformda bas bas bağırdığımız çevrim içi gizliliğe malesef bir darbe de Whatsapp‘tan geldi. Aslında Eylül ayında kullanıma aldıkları Whatsapp ‘mavi tik’ yeniliği bu hafta tüm kullanıcıların beğenisine sunuldu. Peki ‘mavi tik’ ne anlama geliyor.

Whatsapp Mavi Tik Ne İşe Yarar?

Yeni kullanıma sunulan bu özellik sayesinde artık kullanıcılar gönderdikleri mesajın yada iletinin karşı tarafca okunup okunmadığını anlayabiliyorlar. Yani sen yazmışsın ama ben görmedim yada geç gördüm bahaneleri bir anlamda tarihe karışmış oluyor.

Mavi Tik İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Her ne kadar bahanelerimiz tükendi desekte mavi tik uygulamasının en can alıcı noktası olan ve mutlaka bilmemiz gereken kısmı şudur ki: size gelen bir mesajın karışı tarafta mavi tık ile onaylanması için yalnızca Whatsapp’a girmeniz yeterli olmuyor, direk mesajın içerisine girerek okumanız durumunda karşı tarafa mavi tik onayı veriliyor. Bu ince ama can alıcı bir ayrıntı.

Whatsapp Mavi Tik’ten Kurtulma Yolları

a)Uçak Moduna Alma Yolu

Mavi tiki engellemek için izlenecek yolların başında Uçak Modu’nu aktif hale getirerek internet olmadan mesaj okumak geliyor. Bu yöntem IOS ve Android telefonlar için değişiklik gösteriyor.

IOS için:

1- Mesajı okumadan önce cihazınızı Uçak Modu’na alın.
2- Mesajı okuduktan sonra uygulamadan çıkın ve Uçak Modu’nu kapatın.

Android için:

1- Gelen mesajı okumadan önce cihazınızın internet bağlantısını kesin.
2- Mesajı okuduktan sonra sadece o iletiyi üzerine basılı tutarak silin.
3- İnternet bağlantınızı aktifleştirin.
4- Yeni mesaj gelse bile sildiğiniz mesaj için mavi tik bildirimi gitmeyecektir.

b) Bildirimleri Etkinleştirme ve Önizleme Özelliği Yolu

1-) Telefonunuzun Ayarlar bölümüne gelerek buradan Bildirim ayarlarını kontrol edin. WhatsApp’ın bildirim ayarlarında “Kilit Ekranda Göster” özelliğini etkinleştirin.

Bunun yanı sıra telefonunuzun kilitli olmadığı zamanlardaki bildirimler için de “Başlıklar” kısmını aktif hale getirmeniz yeterli.

2-) WhatsApp uygulaması Ayarlar kısmına gelin. Buradan Bildirimler başlığına tıklayarak “Mesaj Önizleme” özelliğini aktif hale getirin.

Bu iki adımı izlediğinizde WhatsApp’ı açmadan da mesajları okur hale geleceksiniz. Ana ekrandan ve bildirim ekranından gelen mesajları rahatlıkla okuyabileceksiniz.

Bir cevap yazın