WhatsApp Brezilya’da Yasaklandı!

Bildiğiniz gibi son dönemde gelişmekte olan ülkelerde yapılan darbe girişimleri, halk olayları, ayaklanmalar gibi sorunlar artmaya başladı. Bu noktada bu tür işlere kalkışan kişilerinde organize oldukları alanlar genellikle anlık haberleşme uygulamaları oluyor.

Bu yüzden devletler yada hükümetler failleri bulma noktasında haberleşme uygulamaları şirketlerinden kimlik bilgilerini bulma konusunda yardımcı olmalarını daha da doğrusu kimlik bilgilerini ve IP adreslerini paylaşmalarını istiyor. Ancak bu noktada yollar ayrılıyor çünkü genellikle yazılım sahipleri bu konuda gizliliği koruma taraftarı.

Brezilya’da WhatsApp Uygulaması Yasaklandı!

Geçtiğimiz günlerde adli bir olayın aydınlatılması noktasında Facebook’un sahibi olduğu anlık haberleşme uygulaması WhatsApp’den olayın faillerini belirlemek için yardım isteyen Brezilya Rio de Janeiro kentinde görev yapan Yargıç Daniela Barbosa de Souza, olumsuz cevap veren WhatsApp’ın ülke genelinde yasaklanması kararını verdi.

Şu an Brezilya genellinde WhatsApp yasaklanmış durumuda. Ülkede bahsedilen anlık mesajlaşma uygulamasının 100 milyona yakın kullanıcısının olduğu tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın