Web Sitesi Masrafları Nasıl Azaltılır?

Web siteleri, bloglar, sosyal medya platformları, sözlükler aslında bunların hepsi birere web sitesi. Her gün Google’da arama yapıp en fazla birkaç dakika geçirdiğimiz, reklam engelleyici kullanarak reklam görmeden çıkıp gittiğimiz arkasında devasa emek ve yatırım bulunan modern dünyanın ansiklopedileridir web siteleri. Ancak gelişen web teknolojileri ve artan rekabet yüzünden basit bir blog açmak bile çok ciddi maliyet gerektiriyor. İyi ama stabil bir web sitesinin aylık, yıllık masrafları azaltılamaz mı? Az para ile daha çok ziyaretçiye hitap edecek web siteleri kurmak mümkün mü? İşte tüm bu sorunların cevabı yazımızda.

Öncelikle standart bir web sitesinin aklımıza gelen masraf kalemlerini sıralayalım. Ardından kalem kalem hangisini nasıl azaltabiliriz tek tek irdelemeye başlayalım.

Web Sitesi kurmanın masrafları maliyeti nedir?

Domain Ücreti: Yıllık olarak ödenen domain ücreti web sitenizin alan adına ödediğiniz parayı ifade eder. Eğer domain süreniz dolduğunda alan adınız için tekrar ücret ödemezseniz sitenizin ismini başka biri satın alabilir. Standart domain ücreti Yıllık 7.79 $

Hosting Ücreti: Hosting ücreti sitenize ait teknik dosyaların saklandığı fiziki sunucuya ödediğiniz yıllık ücreti ifade eder. Hosting için ödediğiniz ücret sitenizin boyutuna, ziyaretçi sayınıza göre değişiklik gösterebiliyor. Önceleri Hosting ücreti küçük bir rakam gibi gelse de siteniz büyüdükçe cep yakar hale gelecektir. Standart hosting ücreti Yıllık 10.56 $

İçerik Yönetimi Yazılım Ücreti: Domain’i aldık, hosting ücretimizi ödedik bitti mi? Hayır. En basit bir blog sitesinde içerik yönetimi için WordPress kullanacaksanız size Premium bir tema lazım. Sitenizin modern ve şık görünmesini istersiniz değil mi? Bu işlem için ömür boyu kullanma garantili bir tema gerçekten cep yakar. Fiyatı ortalama 50 $

SSL Sertifikası: Google diyor ki; en dandik sitelerde bile artık SSL sertifikası ile ziyaretçilerinizin güvenliğini garanti altına alın. Eğer böyle yapmazsanız sizi sıralamada arka sayfalara atalım. Tamam abi alalım bir SSL sertifikası nedir ki? Yıllık en ucuzu 5 $

CPanel Ücreti: Sitemizi biraz büyüttük artık hosting paketleri bizi kesmez oldu dolayısıyla kendimize özel bir sunucuya geçtik. E bu sunucuyu neyle idare edeceğiz tabiki CPanel. Aylık CPanel lisansı ne kadar? VPS/VDS için yıllık CPanel lisansı 180 $

CDN Ücreti: Sitemizi büyüttük tamam ama site çok yavaş çalışıyor. Google sitemiz yavaş diye arka sıralara atmaya başladı. O zaman CDN kullanmanın tam sırası. CDN kullanarak kullanıcıların site dosyalarına daha hızlı ulaşmasını sağlayabiliriz. Tamam bugün gidip en dandik CDN firması ile çalışmak Yıllık 120 $

Eh aşağı yukarı çok kallavi olmayan bir web sitesinin masrafları yukarıdaki gibidir. Bu şartlarda orta segment bir web sitesine sahip biri yıllık 323 $ gibi bir fiyatı gözden çıkarmalıdır. Bugün Türkiye’de dolar kuru 5.40 TL. Yani sitenizin size yıllık maliyeti 1.750 Türk Lirası civarında.

İyi ama siz web sitenizden yıllık bu kadar net kazanç elde edebiliyor musunuz? Eğer Türkçe içerikle Türkiye hedefinde bir web siteniz varsa bu gerçekten çok zor. Peki bu web sitesi maliyetlerini düşürebilir miyiz? Daha ekonomik bir web sitesi yaratmak mümkün mü?

Web sitesi maliyetleri nasıl düşürülür?

En uygun fiyatlı domaini bulmak

Yaygın kanaatin dışında Google, Yandex, Bing gibi arama motorları için .com uzantılı sitelerle diğer uzantılara sahip web siteleri arasında kesin bir ayrım yoktur. Ancak Seo’cu olduğunu düşünen insanlar tarafından .com uzantılı sitelerin arama sonuçlarında daha avantajlı olduğundan bahsedilir. Bu koca bir yalandır. Eğer siz çok uygun fiyatlı farklı bir uzantıda domain keşfetmişseniz onu satın almaktan vazgeçmeyin.

siteadi.xyz gibi bir domain bile size fazla fazla trafik getirecektir. Yabancılarında dediği gibi Content is King yani önemli olan içeriktir, içerik Kral’dır.

Hosting Paketini ucuza getirmek

Eğer sitenizi yeni kuruyorsanız gereksiz büyüklükteki hosting alanları için fazla para ödemenize gerek yok size en uygun gelen fiyatlı hosting paketini satın alıp yola koyulun. Eğer sitenizi büyüttünüz ve farklı bir sunucu yada pakete geçmeniz gerekiyorsa farklı hosting şirketlerinden fiyat teklifi alın. Bu sayede daha uygun olan sunucuya sitenizi taşıyabilirsiniz.

WordPress için ucuz tema bulmak

Tema bulmak bir blog yada web sitesi sahibi olmanın en temel sorunlarından biri. Dünya çapında premium temalar üreten mytehemeshop, envato, tagdiv gibi dev yazılım firmaları mevcut ancak ürünlerini dolar üzerinden satıyorlar ve gerçekten pahalı.

Bu noktada temaya para mı verilir kardeşim warez, crack var gibi yöntemler tavsiye edenler olacaktır. Ancak warezli temaların hemen hemen hepsinin içerisine ekstra linkler saklandığından bu tarz temalarla başarıya ulaşmak pek kolay görünmüyor. Bu sebeple sağlam bir projeniz varsa yazılım devlerinden tema almak yerinde olacaktır.

Sağlam ve güzel temaları satın alabileceğiniz sitelerin linklerini alt tarafta paylaşmış olalım.

Themeforest sitesinden tema almak için buraya

Mythemeshop sitesinden tema almak için buraya tıklayıp birbirinden güzel temaları inceleyebilirsiniz.

SSL Sertifikası Şart Mı?

Yıllardır web sektörünün içerisindeyim sayısız site kurdum kapattım. Kimi projemde başarılı oldum kimisinde sinek avladım. Son dönemde tüm projelerimde SSL kullanıyorum ancak şu ana kadar Ssl sertifikasının doğrudan bir faydasını gördüm diyemem.

SSL kullanıp kullanmama tercihi size kalmış ancak kesinlikle olmazsa olmaz değildir. En ucuz SSL sertifikasını Türkiye’de isim tescil satıyor. Şuradan inceleyebilirsiniz. 3-5 $ karşılığında alacağınız SSL bile e-ticaret siteleri haricinde işinizi görecektir.

CPanel almak zorunda mıyım?

Standart hosting paketlerinde CPanel için ekstra para ödemezsiniz. Ancak işleri biraz büyütüp VDS-VPS sunuculara geçtiğinizde CPanel şartı mevcut. Eğer sadece bir siteniz varsa CPanel almak gereksiz bir masraf gibi olacaktır.

Sunucunuzla ilgili tüm işlemleri FileZilla yardımıyla FTP üzerinden yapabilirsiniz. CPanel’e oranla biraz daha yavaş olacaktır ama neticede işinizi görecektir.

CDN bir web sitesi için gerçekten faydalı mı?

CDN mantık olarak sitenize giren bir ziyaretçiye ilgili sayfayı en hızlı şekilde açmayı amaçlar. Bunu yaparken sizin sunucunuzun fiziken bulunduğu ortamdan değil kendi sunucularından yararlanır.

CDN mantığını basit bir örnekle anlatmak gerekirse web sitemizin sunucusu Kütahya ilinde olsun. Van’da bulunan bir kişi sitemize girmek istediğinde Kütahya’da ki sunucu ile veri alış verişi yapılarak sayfamız açılır.

Eğer CDN aktif şekilde çalışıyorsa ilgili dosyaları Kütahya’dan çağırmak yerine Van’a en yakın sunucudan çağırır örneğin Elazığ’dan böylece sitemiz daha hızlı açılmış olur.

Tabi Google’da boş durur mu? Ya bu adamın sitesi baya hızlı açılıyor deyip sitenizi arama sonuçlarında ön sıralara çeker. Buda dolaylı yoldan size daha fazla trafik getirir.

CDN mantığı böyle işler. Eğer sitenizin hedef kitlesi Türkiye’de bulunan kitle ise zaten coğrafi yakınlıktan dolayı CDN size çok büyük bir hız katmaz. Ancak ingilizce içerikli uluslararası bir projeniz varsa CDN kullanmanız yerinde olacaktır. Aksi taktirde gereksiz masraftır.

Türkiye’de henüz gelişmekte olan web sektörü üzerinde bir web sitesi sahibinin site masraflarını ve gider kalemlerini nasıl azaltabileceğine dair bilgiler vermeye çalıştık. Konuyla ilgili eklemek istediklerini yorum bölümünden aktarabilirsiniz.

Bir cevap yazın