Ana sayfa Rehber VMware ESX Server Nedir?

VMware ESX Server Nedir?

Şimdiye kadar büyük bir şirketin, büyük bir işletmenin veya bir üniversitenin sunucu sistem odasında hiç bulundunuz mu bilmiyorum ama bu yerlerde genellikle korkutucu yerler olarak tanımlanır insanlarda. Sunucu – Sistem  odaları neredeyse her zaman son derece sıcaktır ayrıca içeride son derece pahalı olduğunu bildiğimiz cihazlar sunucu raflarında yer kaplamaktadır. Bu durumlara ek olarak sistem odaları genellikle son derece güvenlikli olur, Türkiye’de bile artık parmak izi veya  göz, retina teknolojileri ile giriş yapılan datacenterlar mevcuttur.

Ancak sadece Türkiye’de değil dünyada ki sunucu odalarının hemen hemen hepsinde mevcut kurulu cihazlar kapasitelerinin %100’üne yakın olarak çalışmazlar. Yani bu pahalı sunucu cihazlarından alınan performanslar genellikle alt seviyelerde kalır. Çoğunlukla bu sunucular CPU ve RAM kapasitelerinin büyük miktarlarını hiç kullanmazlar. Bunun sonucunda ise verimsiz olarak kulanım ortaya çıkmış oluyor. İsraf, haram yada ne derseniz. Ancak bu soruna bir çözüm mevcut.

Bütün Sunucular İçin Sanallaştırılmış Bir Makine

Sanallaştırma teknolojisi sayesinde tek bir fiziksel sunucu birden fazla sanal makineyi içerisinde barındırarak çalışmasını sağalayabiliyor. Bu makinelerin hepsi kendilerine ayrılmış özel donanım seviyeleri ile(ram, cpu, hdd vs.) diğer tüm cihazlardan saydam bir biçimde çalışabiliyor.

Genellikle dünyada kurumsal firmaların tercih ettiği sanal sunucular sayesinde hem veri merkezinde alandan tasarruf etmiş oluyorsunuz hem de maddi anlamda büyük bir yükten kurtulmuş oluyorsunuz.

Sanal Sunucular İçin İhtiyacınız Olan Tek Şey VMware ESX Server

Tamam ama piyasada birçok sanallaştırma yazılımı var. Neden VMware ESX Server’ı tercih etmeliyiz? ESX Server daha öncede bahsettiğimiz gibi kurumsal düzeyde sanallaştırma aracıdır. VMware’ın temel sunucu ürününe oranla çok sayıda sanal makineyi güvenilir ve verimli bir biçimde yönetebilmektedir.

ESX Server’ı diğer yazılımlardan arındıran yönü ise “bare metal” üzerinde çalışmasıdır yani çıplak metal diye tabir edilen özelliğidir. Kısacası esx server üzerinde çalışacağı bir işletim sistemine ihtiyaç duymaz. Doğrudan bir bilgisayar üzerine yazılım olarak kurulabilir. Aşağıdaki diyagramda çalışma mantığı özetlenmiştir.

Bu sistem, Linux çekirdeğini temel alan VMkernel tarafından yönetilmektedir . Bu mikro çekirdek, sanal makinelerin altında temel bir işletim sisteminin çalıştırılması yükünü ortadan kaldırarak kaynakları korur.

Ürün daha sonra kaynakları fiziksel donanımdan böler ve sanal makinelerin üzerinde kullanılmak üzere sanal donanım olarak simüle etmektedir. Yazılım sistemlere daha fazla yüklenerek mevcut ram ve cpu’dan daha fazla verim alınmasını sağlamaktadır. Tüm bu işlemler işletim sistemi olmadan bir yazılım konsolu üzerinden yönetilmektedir.

VMware ESX Server Sizin İçin Neler Yapabilir?

ESX Server, sunucu donanımını olabildiğince düzen içerisinde çalıştırmak isteyen şirketler tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Aynı zamanda yeni bir sunucuya ihtiyaç duyulduğunda anında kurulum gerçekleştirmek ve mevcutta kullanılmakta olan sunucularda kesinti olmadan bakım yapmak için kullanılabilir.

ESX Server’ın sunduğu en büyük özelliklerden biride felaketten kurtarma anları için yapılandırılmış anında taşınabilir durumda olmasıdır. Çünkü üzerinde bulunan donanımlardan bağımsızdır. Sanal sunucuların tek biçimli olması sanal makinelerin dağıtımını, bakımını ve uzaktan yönetimini son derece kolaylaştırmaktadır.

Peki her şey bu kadar mükemmel mi? Tabi ki hayır. VMware ESX Server kurumsal düzeyde bir ürün olması amaçlandığından fiyat etiketi de kurumsal bir düzeyde. Ayrıca bu pahalı yazılımı en iyi şekilde çalıştırmak için sağlam bir sunucu ihtiyacınız olduğunu da unutmayın.

Son olarak VMware ESX Server stabil bir halde çalışabilmek için AMD ve Intel işlemcilerden herhangi birine ihtiyaç duyar. Farklı bir markanın işlemcileri ile sağlıklı bir sonuç almanız mümkün değildir. Yolun sonunda bu yazılımı satın aldığınızda emin olun bu konudaki ihtiyacınızı en iyi şekilde karşılamış olacaksınız. Buna emin olabilirsiniz. Bu eşsiz yazılımın Türkiye’de satış fiyatı 10 bin TL bandında seyrediyor. Hepsi bu kadar.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here