Haberler

Vestel Karayel Silahlı İHA Suudi Arabistan’a Satılıyor

Bildiğiniz gibi son dönemde ülkemizde savunma sanayi atılımları hız kesmeden devam etmekte. Özellikle Silahlı İnsansız Hava Araçları (UAV) sınıfında çok çeşitli alternatiflere sahip olan ülkemiz insansız hava araçları teknolojisinde üst sıralara oynamayada devam ediyor. Her yeni gün milli insansız hava araçları farklı bir konu ile gündeme gelirken Türkiye’de herhangi bir silahlı kuvvetin envanterine girmeyi başaramayan Vestel Savunma ürünü Karayel Silahlı İHA’ya Suudi Arabistan’dan talip çıktı.

Vestel Karayel Suudi Arabistan’a İhraç Ediliyor

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde hali hazırda TAI üretimi Atak ve Bayraktar yapımı TB2 insansız sistemleri mevcut bulunuyor. Ancak uzun uğraşlara rağmen Vestel Karayel İha Türkiye sahasında kendine yer bulamamıştı. Ancak geçtiğimiz yıl savunma sanayi fuarlarında boy gösteren Karayel Suudi devletinin dikkatini çekti. Uzun zamandır devam eden görüşmeler neticesinde önümüzdeki günlerde satış için imzaların atılması bekleniyor. Alınan bu haber sonra Borsa İstanbul’da işlem gören Vestel hisselerinde de artış bekleniyor.

Vestel Karayel 24 Saat Havada Kalabiliyor

Teknik özellikleri itibariyle Bayraktar yapımı TB2 SİHA’larla benzerlik gösteren Karayel, 24 saat havada kalabilme özelliğinin yanı sıra faydalı yük olarak MAM-L ve MAM-C gibi mini akıllı mühimmatlarla görev ifa edebilme kapasitesine sahip.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top