Rehber

Vestel 4K Smart TV Serisi İncelemesi

Merhaba arkadaşlar evlerimizde sıkça kullandığımız, Kimi zaman arkadaş kimi zaman birer multimedya aygıtımız olan Akıllı televizyon olan Vestel’in 40UA8900 , 40UA9300 , 43UA9300 , 48UA8900 48UA9300 , 55UA8900 55UA9300  tvlerini inceleyeceğim.  Serilerini tanıtacağım. Serileri diyorum çünkü aşağı yukarı aynı özelliklere sahip olan bu akıllı Led tv ler aynı işi gördüğünden ve de sadece ekran boyutları farklı olduğu için tek inceleme başlığı altında göstermek birtakım sorularınızı yanıtlamayı düşündüm. Biliyorsunuz ki Vestel Yerli teknolojide kendini geliştirmeye devam ederken rakipleri arasındaki farkı hemen hemen kapatmış olup artık Tv dünyasında söz sahibi olmaya çalışıyor.

Bazı arkadaşlarımızın klasik sorularından bir tanesi yerli üretim mi? Vestel kalite standartlarını yükseltmek amacıyla 800 Kişilik dev arge ekibiyle Vestel City de faaliyetlerini göstermektedir. Ayrıca üretim kapasitesi günden güne artarken dünyanın en iyi seçenekleri arasında gelmektedir. Yüzde yüz olmasa bile (Son değişen panel ve anakart üretim durumunu bilemeyebilirim) yaklaşık Yüzde 80 itibari ile yerlidir. Zaten birçok global firmalar da tek üretim değildir.İllaki biryerlerden ihtiyaç duyduğu kısımlarını başka firmalardan tedarik edecektir..

Lafı fazla uzatmadan ürünlerinde  farklı modellerinde fiyat oranına göre farklı paneller kullandığından renklerinde ve görselliklerinde farklılıklar olabiliyor. Dünyanın panel üreticilerinden Philips-Samsung-Lg -Sharp-Sony vs  bunların çoğunu ürünlerin fiyat standartlarına göre kullanmaktadır. Yakın süreçte kendi panellerini üretebilecek duruma gelecektir.

Ürünün incelemesini yaparken modelleri arasında Ekran boyutu haricinde başka farklar bulunmamaktadır. Ürünlerden daha keyifli istifade etmek için püf noktalardan bulunacağım. Vestel ürünlerini sınıflandırırken 4k lı olanlar için özellikle UA VE UB olarak Ayrıca 8900 serisi ve 9300 serisi olarak sınıflandırmış.8900 Serilerinde 3D bulunmazken 9300 Serilerinde 3d bulunmaktadır. 3D gerekli mi Gereksiz mi Sorusunun cevabı için bu yazıyı okuyunuz. Vestel’in 40UA8900 , 40UA9300 , 43UA9300 , 48UA8900 48UA9300 , 55UA8900 55UA9300  tvlerini inceleyeceğim.

Ürün UA ve diğer  için serileri işletim sistemi olarak Vestel firmasının kendi geliştirdiği os sistemidir. Vestel firması Türk kullanıcıların özellikle dikkat ettiği yerli kullanıcıların en çok talep ettiği  Kanal geçiş hızına dikkat etmektedir. Yayınlar haliyle 4k çözünürlükte olduğundan haliyle; Yeterli bir şekilde hızı bulunmaktadır. Dâhili 4K uydu alıcıları sayesinde hızlı bir şekilde kanal değişimi sağlanırken ek bir masrafa gerek kalmadan kanallarınızı kaliteden ödün vermeden rahat bir şekilde izleyebiliyorsunuz.

Üstün ses kalitesini alabilmeniz için bünyesinde bulunan Optik ses çıkışı sayesinde aktarım yapabilirsiniz. Ürünnün bünyesinde Çeşitli giriş çıkışlar mevcuttur. 1 Tanesi 3.0 hızında (Özellikle 4K Çözünürlüklü  Kaynaklar için) diğer girişler USB 2.0 giriş vardır. Ayrıca el yordamıyla Biss şifreleri girilebilir.

Ürün Akıllı özellikleri yüksek olmasına rağmen biraz o konuda yavaş kalabilir ama açık konuşmak gerekirse bu cihazla ile BROWSER(KENDİ TARAYICISI) İle film izlenmeyeceğini bildiğimiz için gerek duyulmayacaktır.  Cİhazı akıllı yapmak için sonradan takılan ucuz aparatlar(Memobox Android Kit ) sizlere yeterli gelecektir. Tv niz adeta bilgisayara dönebilir.

Bir önemli durumda  telefondan ekranı yansıtabildiğimiz gibi çeşitli ekranları kablolu/kablosuz bağlayabilirsiniz. Cihazda Netflix Facebook vs (Kimse kullanmaz) bulunmaktadır.

Ayrıca Ürünün bünyesinde bulunan RJ45(İnternet kablosuyla Cat6 ) bağlanmanız çok iyi performans verecektir. Kablosuz bağlantıda normal bir durum olan kısmi kopmalar yaşanabilir.

4Çekirdekli işlemcisi ve 1000 Dinamik Kontrast sayesinde  ekran parlaklığı canlılığıyla görüntünün akıcılığı ve  özellikle aksiyon sahnelerindeki geçişler kusursuzdur.  Bünyesinde bulunan hoperlor her ne kadar güzel ses versede daha pürüzsüz ses için Ses sistemi almanızı tavsiye ederim..

Ürünlerin birkısım özellikleri aşağıdadır. Her modelin farklı özellikleri olabileceği gibi www.vestel.com.tr sitesinden bakabilirsiniz.

 

Marka Vestel
 
Ekran Boyutu 40 inç – 49 inç
Ekran Ebatı 40 inç / 101 cm -49 inç
Ekran Formatı 16:9
Ethernet Giriş Var
Full HD Desteği Var
Görüntü Çözünürlüğü 3840 x 2160 Piksel
Görüntü Teknolojisi LED
HDMI Girişleri 4
Pc Bağlantısı Var
Scart 1 x Scart
Ses Çıkışı 12 W x 2
Smart Tv var
Tuner Var
USB Bağlantısı Var
Uydu Alıcısı var
Ürün Ağırlığı (NET) (kg) 1 – 20
Video Formatı Ultra HD 4K
Wi-Fi var
Diğer
Garanti Süresi (Ay) 36
Yurtdışına Satış Yok
Stok kodu EVVES40UA8900

 

 

Ürünün tüm özelliklerini tek tek incelemek yerine gereken sorularınıza cevap vermeyi tercih ettim. Kendim Kullanmış olduğum Vestel UA 8900 çok memnun olduğumu belirtmek isterim. Ürünler ilgili detaylı bilgi ve düşünceleriniz için Yorumlarınızı bekliyorum.

Tercih Rehberi için ise bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

14 Comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top