Ana sayfa Bilgi Veraset İlamı Ücreti Ne Kadar? 2020

Veraset İlamı Ücreti Ne Kadar? 2020

Veraset ilamı, ölen bir kişinin ardından miraşcıları tarafından alınan bir anlamda mirascılık belgesi olarak adlandırılmaktadır. Veraset ilamı mahkemelerden alınabileceği gibi noterlerden de alınabilmektedir. Ayrıca alınan veraset ilamları artık e-devlet üzerinden sorgulanabilmektedir.

Kişinin vefatının ardından 1 hafta kadar sonra noter aracılığıyla mirascılık belgesi çıkartılabilir. Noterden Veraset İlamı çıkarmak için gereken sadece 1 belge bulunmaktadır.

  • Ölüm Raporu

Ölüm raporu, kişinin vefatının ardından ilgili hastane tarafından verilmektedir. Ölüm raporunun ilgili notere yada mahkemeye sunulması üzerine mirascılık belgesi alınabilmektedir.

Ancak günümüzde mahkemelerin ağır işlemesinden dolayı mahkemelerden veraset ilamı çıkarmak son derece zor. Bu noktada noterler devreye giriyor ancak verast ilamı için ücret ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Noterler veraset ilamı belgelerini sayfa başına satmaktadır. Bugün 2020 yılı için 1 tane veraset ilamı belgesi almak istediğinizde ödemeniz gereken tutar 160 TL‘dir. 4 kopya veraset ilamı almak istediğinizde noterler sizden 295 TL para talep etmektedir.

Veraset İlamı Sorgulama

Eğer tarafınıza bırakılmış bir miras varsa bunu e-devlet üzerinden size miras bırakan kişinin TC kimlik numarası ile Adalet Bakanlığı’nın sisteminden sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için aşağıda bulunan bağlantıdan yararlanabilirsiniz.

turkiye.gov.tr/adalet-veraset-ilami-sorgulama

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here