Ana sayfa Rehber Vefat İlanı Örneği

Vefat İlanı Örneği

İnsan oğlu olarak ölümler vefatlar hepimiz için büyük bir üzüntü kaynağı. Eski zamanlarda daha popüler olmasına rağmen “vefat ilanları” hala geçerliliğini koruyor. Eğer hayatını kaybeden kişi belirli bir çevrede fazlaca tanınan bir insan ise gazete yada çeşitli mecralarda vefat ilanı vermek son derece yerinde bir davranış oluyor. İnsan yaşamı ortalama 70-80 sene. Ve her birey bu süre içerisinde çok fazla insanın hayatına dokunuyor ve tanınmaya başlıyor.

Artık bu tarz ilanlar gazetelerden ziyade Facebook, Instagram gibi sosyal medya mecralarına taşınmaya başladı. Fakat yukarıda da bahsettiğimiz gibi  vefat eden kişi geniş çevresi olan bir kişi ise sosyal medya vefat ilanları haricinde ayrıca Gazetelere vefat ilanı verilmesi de yerinde olacaktır.

Vefat ilanı vermeye kara verdikten sonra akla gelen ilk soru yada gazetecilerin size soracakları ilk soru nasıl bir vefat ilanı metni düşündüğünüz konusudur. Burada çok farklı alternatifler ön plana çıkıyor. Özellikle gazete ilan servisleri genellikle her kişiye aynı vefat örneği şablonunu tavsiye etmektedirler. Ancak bu şablonlar her vefat eden kişiye uymayabiliyor. Bu sebeple bizde bu yazımızda vefat ilanı örneği arayan kişilere rehber olması açısından farklı farklı vefat ilanı örneklerini bir araya toplamak istedik.

Vefat İlanı Örnekleri

Öncelikle vefat ilanı örneklerinde kullanılan metinlerden yola çıkmak istiyoruz. Bu metinleri kopyala yapıştır yardımıyla vefat ilanı hizmeti aldığınız kuruma aktararak dilediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz.

Örnek-1

“VEFAT”
Merhum Merve ve Talat Balkan’ın kızları;
Güney Çilesiz ve Oya Bafralı’nın ablaları; Serdar Çilesiz’in baldızı;
Büşra Çilesiz, Şeyma Çilesiz, Kendal ve Sertip Boyla’nın teyzeleri,
Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi’nden
Emekli Şube Müdürü
Prof. Dr.
SEVİNÇ GÖRGÜN
5 Ocak akşamı aramızdan ayrıldı.
Kendisini 8 Mart 2010 Pazartesi günü Marmara Üniversitesi Rektörlüğü’nde sabah 8’de yapılacak törenden sonra Yenidoğan Mezarlığı’nda ikindi namazının ardından sonsuzluğa uğurlayacağız.
AİLESİ
NOT: Çelenk göndermek yerine ÇYDD, UNICEF veya LÖSEV’e kuruluşlarına bağışta bulunmanızı rica ederiz.”
Örnek-2
“ACI KAYBIMIZ”
Merhum Sertip Dara’nınn sevgili eşi,
Ayla Kargı, Nuriye Badem, Fatoş Aksoy, Halil Akbudak
ve Faruk Eser’in anneleri,
Bülent Tezcan ve Sevda Yanar’ın kayınvalidesi,
Beste Karabiber, Mert Günok, Mustafa Demirci, Emir Han, Deniz Çakır, Raşit Erdem, Selin Erdem’in büyükanneleri
SAADET ESER
20 Şubat 2002 tarihinde Hakk’a yürümüştür.
Cenazesi 21.03.2002 Salı günü Fatımatül Zehra Camii’nde
kılınacak, ikindi namazının akabinde Musalla mezarlığın’da
aile kabristanına defnedilecektir.
“AİLESİ”

Örnek-3

“VEFAT VE TEŞEKKÜR”
26 Aralık 2005 tarihinde ebediyete uğurladığımız
LEVENT AKBABA’nın
Cenazesine katılım gösteren, çelenk gönderen, bağışta bulunan, taziyelerini ileterek
acımızı paylaşan ve bizleri yalnız bırakmayan tüm sevenlerine ve
yakınlarına gönülden teşekkürü borç biliriz.
“AİLESİ”

 

Vefat ilanı örneklerinde metinler genellikle bu şekilde oluşmaktadır. Elbette tercih size kalmış ancak çok uzun ilanlar hem maliyet açısından hem de estetik açısından dezavantajlı durduğundan, sade ve özgün ilanları tercih etmenizi tavsiye ederiz.
Vefat ilanı örneklerinde birde görsel kullanma durumu mevcut. Vefat eden kişinin vesikalık bir fotoğrafı ile süslenen ilanlarda çok rağbet görüyor. Bu sebeple fotoğraflı vefat ilanı örneklerinden de birkaç tane eklemek yerinde olacaktır diye düşünüyoruz. Bu sayede vereceğiniz vefat ilanının olması gereken düzeni hakkında  fikir sahibi olabilirsiniz.
Örnek-1
ölüm ilanı örnekleri
Örnek-2
vefat ilanı örnekleri

Vefat ilanlarını hangi gazetelerden verebilirim?

Sosyal medya ve internetin artan gücüyle birlikte vefat ilanı yayınlayan gazete ve dergi tarzı yayım araçlarının sayısı azaldı. Ancak hala Hürriyet, Milliyet gibi köklü kuruluşlar vefat ilanlarını ilan sayfalarında yayımlamaktadırlar. Ayrıca ikamet ettiğiniz yerdeki yerel gazetelerden de yararlanabilirsiniz.

Yazıyı düzenleyen editör olarak yazıyı sonlandırırken vefat ilanı örneği konusunda sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacağımızı hatırlatalım. Bir kez daha ölenlere Allah’tan rahmet, sevenlerine başsağlığı dileriz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here