Ana sayfa Bilgi Vakıf Kaç Kişiyle Kurulur?

Vakıf Kaç Kişiyle Kurulur?

Ülkemizde vakıf, dernek gibi sivil toplum kuruluşları malesef yeterli sayıda ve beklenen etkinlikte değiller. Her şeyden önce vatandaşlarımız vakıfların kuruluş amacını, nasıl kurulduklarını, kaç kişi ile kurulduklarını dahi bilmiyorlar. Bizde bu yazımızda kısaca vakıf kaç kişi ile kurulur ve nasıl kurulur onlardan bahsedeceğiz.

Medeni Kanunu’muzun 101. Maddesine göre vakıf; gerçek veya tüzel kişilerin yeterli mal ve hakları, belirli ve sürekli bir amaca özgülemeleriyle oluşan mal topluluğudur. Vakıf noter senedi ile kurulabileceği gibi ölüme bağlı tasarruf yani vasiyetname yolu ile de kurulabilir.

Bir vakıf için kaç kişi gerekli?

Vakıf kurmak için kanunlarımızda bir kişi sayısı belirtilmemiştir. Yani bir vakıf kurmak için sadece 1 kişide yeterli olmaktadır. Vakıfların derneklerden en önemli farklarından bir taneside bu kuruluşta gereken kişi sayısıdır. Dernekler için en az 7 kişinin olması gerekirken bir vakıf kurmak istediğinizde yalnızca 1 kişi ile yani kendinizle bu işi yapabilirsiniz.

Vakıf kurmak için en az 15 yaşında olmanız gerekir. Yani fiil ehliyetine sahip herkes vakıf kurabilir.  Bireysel manada vakıflar oluşturulabildiği gibi tüzel kişiliklerde yetkili yönetim kurullarından alacakları karara istinaden vakıf kurabilirler.

Vakıf kurmak için yapılması gerekenler?

  • Vakfın amacını, yönetim kurulunu ve faaliyet alanlarını – amacını belirleyen vakıf senedi oluşturulmalıdır.
  • Kuralacak vakıfın merkezinin bulunduğu asliye hukuk mahkemesine dava açılır.
  • Mahkemen davanın red olunması durumunda dava temyiz e taşınabilir.
  • Mahkeme davayı kabul ederse vakfın tesciline karar verir.
  • Vakıf sicile tescil edildikten sonra kurulmuş yani tüzel kişiliğini kazanmış olur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here