Ana sayfa Rehber Usb ile Format Atma (Rufus)

Usb ile Format Atma (Rufus)

Merhaba arkadaşlar diğer yazımızda bu konuyla ilgili birtakım açıklamalarda incelemerde bulunmuştuk lakin bazı sıkıntılar yaşayanlar olmuş. Bende size daha farklı bir biçimde hızlı bir şekilde format nasıl atılır onu belirteceğim.

Neden Usb ile Format atarız ? Sorusunun cevabı artık yeni nesil bilgisayarlarda DVD/CD rom sürücüsüne gerek duyulmadığı veyahut Bluray gibi teknolojisine geçildiğinden ötürü,Netbook (MiniBook) gibi yeni nesil cihazların hacimlerinden feragat etmek için Disk Sürücü kullanılmıyor.

E haliyle Pc mize format atarken Daha Hızlı olan bu  Usb den Bootable bir sanal disk sürücü kurgulayarak çok daha bir pratik yöntem oluşturuyoruz… Windows firması bu konuyla ilgili her ne kadar bir yazılım aracı oluşturmuş olsa da 3 .Parti yazılımlar bu işleri daha basite indirgeyip farklı ayarlamalar yapılmasını sağlıyor..

Lafı Fazla uzatmadan

Rufusun Özellikleri

Rufus, USB anahtar/bellekler, hafıza kartları vb. gibi USB sürücüleri biçimlendirmeye ve önyüklemeli hale getirmeye yardımcı olan bir araçtır.

Özellikle şu yerlerde kullanışlı olabilir:

  • Önyüklemeli ISO’lardan (Windows, Linux, UEFI, vb.) USB yükleme medyası oluşturmanız gerektiğinde
  • İşletim sistemi yüklü olmayan bir sistemde çalışmanız gerektiğinde
  • DOS üzerinden BIOS ya da diğer firmware yüklemelerine ihtiyaç duyduğunuzda
  • Düşük seviyeli bir araç çalıştırmak istediğinizde

Rufus, küçük boyutuna rağmen ihtiyaç duyduğunuz herşeyi sağlar!

Evet, Rufus hızlıdır. Örneğin, ISO’dan Windows 7 USB yükleme sürücüsü oluşturmada, UNetbootin,Universal USB Installer ya da Windows 7 USB download tool araçlarından yaklaşık iki kat daha hızlıdır. Üstelik ISO’dan Linux önyüklemeli USB oluşturmada da en uç hızlardadır.
Screenshot_1

 

  • Screenshot_3
  • Screenshot_4

 

  • Screenshot_5

 

Kısaca Size programı (Rufus) Anlattım kafanıza takılan durumlar olursa yorum yapınız..

Programı BURADAN indirebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here