Usb Flash Bellek Biçimlendirme Formatlama

Her gün defalarca kullandığımız ve milyon tane bilgisayara takıp çıkardığımız, usb flash belleklerimiz bir süre sonra virüslerin istila edip, barındığı, kendine ana yurt edindiği cihazlar haline geliyor. Hal böyle olunca ömrümüz usb flash bellekleri formatlamakla geçiyor. Yani durmadan flash bellek biçimlendiriyoruz. Ne kadar Usb biçimlendirici bir erkek olup çıkıyoruz. Şaka bir yana en basit usb format işleminde bile dikkat etmemiz gereken noktalar.

Usb flash belleğimi hangi dosya sisteminde formatlamalıyım?

Bu konuyla ilgili çeşitli söylentiler mevcut ancak biz hangi dosya formatı ne konuda avantajlı yada dezavantajlı buna bakalım.

Fat yada Fat32 Dosya Sistemi

Flash belleğinizle neredeyse tüm işletim sistemlerinde sorunsuz bir şekilde okuma ve yazma işlemi yapabilirsiniz.
Ancak Fat için 2 Gb Fat32 için 4 Gb ve üzeri dosyaları taşıyamazsınız. Bunlar genellikle .iso uzantlılı oyun ve mkv kalitesindeki filmlerdir.

NTFS Dosya Sistemi

Windows tabanlı tüm işletim sistemlerinde uyumlu ve hızlı hareket eder. Ancak Windows Xp ve öncesi için sorun çıkarır. OS tabanlı işletim sistemlerinde okumaya izin verir ancak yazma yapamazsınız. Yani Ntfs dosya sistemi Mac’de patlar.

Exfat Dosya Sistemi

Geleceğin en uyumlu dosya sistemi olarak gösteriliyor ancak henüz çoğunluk tarafından bilinirliği yok. Windows ve OS işletim sistemlerinde sorunsuz çalışır.

Dosya  sistemleri hakkında detaylı bilgi almak isterseniz görseli mutlaka inceleyin.

dosya sistemleri karşılaştırması
Güya Usb flash bellek formatlamaya anlatacaktık konu nereye geldi. Neyse en iyisi siz alt tarafta bulunan video’dan Usb bellek nasıl formatlanır ayrıntılı bir şekilde öğrenin.

Bir cevap yazın