Rehber

USB’nin Dosya Sistemi Hangisi Olmalı?

USB flaş belleklere format, biçimlendirme işlemi yapılırken hangi dosya tipinin seçilmesi gerektiği tarih boyunca tereddüt yaratmıştır. Her seçiş bir vazgeçiştir hesabı burada usb biçimlendirirken seçtiğiniz dosya sistemi ilerde sorunlara sebep olabilir. Bu yazımızda kafanızdaki bu soru işaretlerini gidermeyi amaçlıyoruz.

Öncelikle USB bellekte kullanacağınız dosya sistemini seçmeden önce cevaplamanız gereken bir soru vardır:

Usb – Flaş belleğinizi hangi işletim sistemi üzerinde kullanacaksınız (Mac, Windows, Android, araba teybi yada hepsi gibi.

Dosya Sistemleri Arasındaki Farklar Neden Kaynaklanır?

Şimdi bazılarınızın ben sadece Windows kullanıcısıyım Mac ile işim olmaz dediğini duyar gibi oluyorum. Ancak olası ani bir durumda flaş belleğinizi farklı bir bilgisayarda kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

Ve eğer uygun dosya formatı ile biçimlendirilmediyse usb içindeki verilerinizden yararlanamazsınız. Şimdi elimizdeki dosya biçimlendirme türlerine bir göz atalım.

  • NTFS: NT dosya sistemi (NTFS) modern Windows işletim sistemleri tarafından kullanılan biçimdir.
  • HFS+: Hierarchical (Hiyerarşik) Dosya Sistemi (HFS+) güncel macOS versiyonları tarafından kullanılır. Yani Apple bilgisayarlarda.
  • APFS: Apple dosya sistemi adı üzerinde Apple cihazlarda yaygın olarak kullanılan şifreleme odaklı özel bir dosya sistemidir.
  • FAT32: File Allocation Table 32 (FAT32), NTFS’den önceki dönemlerde kullanılan eski Windows işletim sistemlerina ait bir dosya sistemidir.
  • exFAT: FAT32 üzerine kurulu farklı bir dosya sistemidir.
  • EXT 2, 3, & 4: Genişletilmiş Dosya Sistemi, Linux cihazlar için geçerli bir dosya biçimidir.

Gördüğünüz gibi dosya formatları oldukça fazla. Anca burada bir tercih yaparken kullanıcılar için önemli olan 2 kriter Taşınabilirlik ve Dosya Boyutu Sınırıdır. Yani hem tüm sistemlerde iş yapsın hemde alan kaybı yaşamayayım. Şimdi bu iki kriteri biraz açalım.

Taşınabilirlik

Modern işletim sistemlerinin, birbirlerine ait dosya sistemlerini kolayca anlayabileceğini düşünebilirsiniz. Ancak bu çoğu zaman geçerli değildir. Pazarlarındaki hakim durumlarını korumak yada farklı bir sebepten birçok işletim sistemi diğerinin dosya sistemini tanımaz.

Örneğin, macOS işletim sistemleri, NTFS ile biçimlendirilmiş diskleri okuyabilir ancak yazamazlar. Çoğu zaman Windows 10, APFS veya HFS + ile biçimlendirilmiş diskleri tanımaz. Sizde bilgisayarım usb belleğimi görmüyor diye dövünüp durursunuz.

Tüm bunların yanında Linux sistemler bu sorunu büyük oranda çözmüş gibidir. Pek çok dosya biçimini tanır. Tanımasa bile gerekli paketlerin yüklenmesi ile tanır hale getirilebilir.

Ayrıca Xbox 360, Playstation 4 gibi konsol sistemleri mevcut dosya sistemlerini okumak için yapılandırılmışlardır fakat üzerine veri yazamazlar. Bu sebeple ihtiyaçlarınız için en iyi dosya sistemini bulmak için aşağıdaki tablodan yararlanabilirsiniz.

Dosya sistemi Windows XP Windows 7/8/10 macOS (10.6.4 ve öncesi) macOS (10.6.5 ve üstü) Ubuntu Linux Playstation 4 Xbox 360 / Bir
NTFS  Evet Evet Sadece oku Sadece oku Evet Hayır Hayır Evet
FAT32 Evet Evet Evet Evet Evet Evet Evet evet
exFAT Evet Evet Hayır Evet Evet (ExFAT paketleriyle) Evet (MBR ile, GUID ile değil) Hayır Evet
HFS + Hayır ( Boot Camp ile salt okunur ) Evet Evet Evet Hayır Evet
APFS Hayır Hayır Hayır Evet (macOS 10.13 veya üstü) Hayır Hayır Hayır
EXT 2, 3, 4 Hayır Evet (üçüncü taraf yazılımıyla) Hayır Hayır Evet Hayır Evet

(Bu tablo işletim sistemlerinin en çekirdek halleri göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır. Sonradan yapılan yamalarla bir dosya biçimini okuması/yazması sağlanabilsede burada en yalın hali ele alınmıştır.

Tabloya hızlıca bir göz gezdirdiğinizde FAT32 dosya biçiminin tüm işletim sistemlerine neredeyse yanıt verebildiğini ve en iyi seçeneğin FAT32 olduğunu düşünebilirsiniz. Taşınabilirlik anlamında FAT32 öne çıksada sizi sınırlandıran bir dosya kapasitesine sahiptir.

Dosya Boyutu Sınırları

FAT32 sistemi yıllar önce kullanılan DOS tabanlı bilgisayarlar için geliştirilmiş bir dosya sistemidir. Günümüzde kullanılan disk boyutları ö dönemlerde sadece bir ütopyadan ibaretti. Bu sebeple sistem mühendisleri 4GB dan daha büyük bir dosyanın olması fikri onlara saçma geliyordu.

Buna rağmen günümüzde 4K videoların dosya boyutları devasa yerler kaplayabiliyor. Buna rağmen günümüzde FAT32 halen geçerliliğini tamamen yitirmedi. Şimdi dosya boyutu sınırları ile ilgili tablomuz.

Dosya sistemi Tek Parça Dosya Boyut Sınırı Oluşturulabilir Tek Parça Bölüm
NTFS  Ticari olarak temin edilebilir sürücülerden daha büyük 16 EB
FAT32 4 GB’den az 8 TB’den az
exFAT Ticari olarak temin edilebilir sürücülerden daha büyük 64 ZB
HFS + Ticari olarak
temin edilebilir sürücülerden daha büyük
8 EB
APFS Ticari olarak
temin edilebilir sürücülerden daha büyük
16 EB
EXT 2, 3 16 GB (bazı sistemlerde 2 TB’a kadar) 32 TB
EXT 4 1 EB 16 TB

 

Tabloyu biraz açıklamak gerekirse; FAT32 8TB’a kadar disk biçimlendirmesini yapmaya izin veriyor. Ancak içerisine atabildiğiniz herhangi bir dosyanın boyutu 4GB‘ı aşmamak kaydıyla.

Diyelimki USB belleğinizi FAT32 olarak biçimlendirdiniz. İçerisine 8GB boyutu olan tek parça bir film atmak istediğinizde atamıyorsunuz.

Usb Biçimlendirme

Burada bahsedilen dosya sistemleri üzerinden usb biçimlendirme yapmak istediğinizde bir takım sorunlar yaşamanız durumunda flaş bellek biçimlendirme konulu video rehbere göz atmanız yerinde olacaktır.

İLGİLİ VİDEO: Usb Bellek Biçimlendirme Nasıl Yapılır?

Sonuç olarak FAT32 taşınabilirlik anlamında hepsinden önde bulunuyor. Eğer tek parçada 4GB’den daha büyük dosalarla işim olmaz diyorsanız tam size göre.

Bunun yanında 4 GB’den büyük dosyaları bir yerden diğerine aktarmanız gerekirse, hangi platformda kullanacağınız çok önemlidir.  Yalnızca Windows aygıtlarını kullanacaksanız, NTFS iyi bir seçimdir. Yalnızca macOS cihazları kullanacaksanız, HFS + yerinde tercih olur. Sadece Linux cihazları kullanıyorsanız, EXT iyidir. Daha fazla cihaz ve daha büyük dosyalar için desteğe ihtiyacınız varsa, exFAT sorun çıkarmaz. exFAT, FAT32 gibi farklı cihazlarda neredeyse destekleniyor.

Kafanızdaki “flaş disklerde hangi dosya sistemini seçmeliyim?” sorusunu bir nebze giderebildiğimizi sanıyorum.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top