USB Bellek Nasıl Şifrelenir?

Bildiğiniz gibi iş ve sosyal hayatında teknolojinin nimetlerinden az yada çok yararlanmaya çalışan her insan bugün cebinde bir usb bellek taşıyor. Kolay taşınması, küçük ve pratik olması sebebiyle küçük çaplı depolama işlemlerinin tümünü bu ufak canavarlara emanet etmiş durumdayız. Hal böyle olunca günlük koşuşturmacalar içerisinde bazen bizler için çok gizli olan yada hayati öneme sahip olan dataları da taşınabilir belleklerimizin içerisine bırakabiliyoruz.

Ancak kaybolması yada bir şekilde başkalarının eline geçmesi durumunda datalarımızı nasıl savunabileceğimizi çoğumuz bilmiyoruz. İşte böyle durumlar için Usb belleğimizi nasıl şifreleyebiliriz bunu öğrenmemiz gerekiyor. Hazırsanız başlayalım.

Taşınabilir Usb Bellek Nasıl Şifrelenir?

Aslında bu tarz işlemler için üçüncü parti yazılımlar kullanmayı, yani okuyucularımızın bilgisayarlarına ekstra programlar kurdurmayı yayın politikamız gereği kabul etmiyoruz. Ancak bu işlem için bütün işletim sistemlerinde geçerli tek bir yol mevcut olmadığı için bu konuda küçük bir yazılım kullanmak durumundayız. Usb belleklerimizi şifrelemek için kullanacağımız basit yazılımın ismi “Rohos Mini Drive”. Ücretsiz olan bu yazılımı buradan cihazlarınıza indirerek kurulum yapabilirsiniz.

usb-bellek-sifreleme-nasil-yapilir

Yazılımı bilgisayarlarınıza indirip kurulum işlemini tamamladıktan sonra izleyeceğimiz adımlar son derece basit, yazılım sisteminize kurulduğunda açılacak olan otomatik pencereden şifreleme yapmak istediğiniz USB belleğinizi seçiyorsunuz ve ardından şifreleme işlemini başlatıyoruz.

Şifreleme işlemi belleğinizde bulunan dataların büyüklüğüne göre değişmekle birlikte 10-15 dakika içerisinde sonlanacaktır. Ayrıca işlemler bittikten sonra bilgisayarınıza kurmuş olduğunuz yazılımı Program Ekle- Kaldır menüsünden kaldırabilirsiniz.

Bir cevap yazın