Ana sayfa Rehber Ülke Yönetme Oyunları Listesi

Ülke Yönetme Oyunları Listesi

İşte oyun severler için harika bir rehber yazısı daha. Bu yazımızda sizlere kısaca dilediğiniz platformda oynayabileceğiniz ülke yönetme oyunları tavsiyelerinde bulunacağız. Gerek PC diye tabir ettiğimiz bilgisayarlarda gerekse de iOS ve Android cep telefonlarında oynayabileceğiniz gerçekten güzel ülke idare etme oyunları mevcut. Aradığınız oyunu bu sayfada bulacağınıza emin olabilirsiniz.

Oyun tavsiyelerine geçmeden önce bir konuda hatırlatma yapmak gerek; aslında kullanıcıların ülke yönetme oyunu şeklinde kastettikleri şey bildiğimiz Strateji oyunları ancak günümüzde strateji tabanlı oyunlar gerçekten bilim kurgu filmlerini aratmayan senaryolara geçtiklerinden gerçekliklerini yitirdiler. Bu sebeple aşağıdaki listede olabildiğince gerçek hayattan esinlenen oyunları listeye eklemeye gayret ettik.

En iyi ülke yönetme oyunları PC, iOS ve Android

Başkan Simülatörü

 • Oyunun Çıkış Tarihi: 02/07/2016
 • Platform: Android & iOS
 • İnternet Bağlantısı: Gerektirir
 • Paralı Versiyonu Var Mı?: Evet. Uygulama içi satın almalar mevcut.

Başkan Simülatörü ülke yönetme oyunları arasında mobil platformlarda en popüler olanı. Ücretsiz versiyonunda seçebildiğiniz birkaç tane ülke bulunuyor. Bunun haricinde tüm ülkelerden seçim yapabilmek için para verip pro versiyona geçebilirsiniz. Ücretsiz versiyonunu da oynayabiliyorsunuz.

Başkan Simülatörü oyununu isterseniz Google Play‘den isterseniz de App Store‘dan cep telefonunuza indirebilirsiniz. Ülke seçimi yaptıktan seçimle iş başına geliyorsunuz. Halktan vergi alıp diğer ülkelere saldırabiliyorsunuz. Onlarda sizi işgal ediyorlar tabiki.

Doğrusunu söylemek gerekirse sürükleyici bir strateji ülke yönetme oyunu ancak her oyunda olduğu gibi biraz gerçek para veren avantajı elde ediyor. Oyunun geliştiricisi Ukraynalı bir yazılım firması bu sebeple zaman zaman çeviri hataları oyunda mevcut olabiliyor.

Aynı zamanda Başkan Simülatör’ü oyunu mobil platformlarda bulabileceğiniz en güzel ülke yönetim oyunudur.

Stronghold Crusader

 • Oyunun Çıkış Tarihi: 25/09/2002
 • Platform: Microsoft ve Mac tabanlı bilgisayarlar(PC)
 • İnternet Bağlantısı: Gerektirmez
 • Paralı Versiyonu Var Mı?: Hayır

Strateji oyunlarının en efsanesidir Stronghold. Ancak bir ülke yönetmeye dair her şey bu oyunda var. Her şey temelden başlıyor. Nüfus yaratıyorsunuz, o nüfusu besleyecek yiyecekler bulmanız gerekiyor, popülasyonuza göre nüfusunuz artıyor. Herkes bir iş kolunda çalışıyor. Vergi topluyorsunuz.

Ve doğanın olmazsa olmazı savaşa giriyorsunuz yada rakipleriniz size saldırıyor. Stronghold Crusader serisi halen devam ediyor ve tüm zamanların en çok sevilen oyunlarından bir tanesi.

İnternetten ücretsiz biçimde bilgisayarınıza indirerek oynamaya başlayabilirsiniz. Ayrıca Stronghold Crusader HD ismiyle yenilenmiş grafikleriyle paralı şekilde Steam‘de satılıyor.

Age of Empires 2

 • Oyunun Çıkış Tarihi: 1999
 • Platform: Microsoft ve Mac tabanlı bilgisayarlar(PC)
 • İnternet Bağlantısı: Gerektirmez
 • Paralı Versiyonu Var Mı?: Hayır

Age of Empires 2 tüm zamanların en sağlam ve en çok oynanan strateji oyunlarından bir tanesi. Aynı zamanda çoğumuzun çocukluğuna şahit eden bir baş yapıt. Orta Çağ’da geçen bir ülke yönetme oyunu. Öyleki ülkenizin birçok sorunu ile siz uğraşırsınız.

Ordu, ganimet, donanma, işgücü temel kavramlar bu oyunda işlenir. Arge faaliyetleri ile ülkenizi daha modern ve teknolojik bir hale getirebilirsiniz. Ancak rakiplerinizle de baş etmek zorundasınız. Oyunda günümüzde de mevcut olan birçok millet bulunuyor. Bu milletlerin kendine has özellikleri de oyuna yansıtılmış.

OGame

 • Oyunun Çıkış Tarihi: 2000
 • Platform: Tarayıcı tabanlı
 • İnternet Bağlantısı: Gerektirir
 • Paralı Versiyonu Var Mı?: Evet oyun içi satın almalar mevcut

Ogame yeni jenerasyon tarafından çok bilinmese de 2000’li yılların gençleri tarafından sıkça oynanan bir oyun olmuştur. Ogame, hikayesi itibariyle uzayda geçen bir oyun. Uzayda kendinize ait galaksinizde istediğiniz gibi kolonileşip online diğer oyunculara saldırı yapabilirsiniz.

Tam olarak bir ülke yönetme oyunu denilmese de uzay boşluğunda kendi gezegeninizi yönettiğinizden sağlam bir strateji oyunu olduğunu söyleyebiliriz. Şimdilik tavsiyelerimiz bunlar. Lütfen beğendiğiniz devlet kurma ve yönetme oyunlarını yorum bölümünden belirtiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here