Üç Boyutlu Yazıcı Nedir?

Üç boyutlu yazıcı teknolojisi birden fazla farklı malzeme kullanılarak üç boyut modeli katmanlara ayırarak bilgisayar ortamında tasarlanan modeli gerçek bir ürün olarak ortaya çıkaran ileri teknolojik bir üründür.
Üç boyutlu yazıcılar ilk olarak tasarlanan bir ürünün seri üretime geçmeden son halini görmek amacıyla üretilmiştir.

Çalışma prensibi ise bir çok farklı teknolojiyi bir arada sunan bu teknolojiler fused deposition, lazer sinterleme, polimer kurleme gibi sıralanabilir. En çok kullanılan teknoloji ise fused deposition modeling tekniğidir. Bu teknikle bilgisayarda internetten indirilen modellerin yada kendi çizdiğimiz modelleri iki boyutlu katmanlar halinde yığılarak üç boyutlu ürün elde etmemizi sağlar.Ayrıca üç boyutlu bir nesneyi tarayarak bilgisayar ortamına model olarak da alabiliriz.

Üç boyutlu yazıcıların tarihsel gelişimi ise, bilgisayar tarihi kadar eskidir.1970’li yılların sonlarına doğru bilim dünyasına giren bu yazıcılar o dönemde çok pahalı teknolojik cihazlardı.1980 ve 1990’lı yıllarda dahada gelişen bu ürünler ticaret sektöründe de cnc makinalara monte edilerek kullanılmaya başlandı. İlk üretildiği dönemlerde fiyatları çok yüksek iken üretiminin artması ve piyasadaki ürün sayısının artması ile birlikte fiyatlarında düşüş meydana gelmiş olsa da şuan için herkesin kolaylıkla alıp evin de kullanacağı kadar ucuzlayan bir ürün haline gelmemiştir.

3d yazıcı fiyatları2
Üç boyutlu yazıcılardan günümüzde üç boyutlu modellemesi bulunan her ürün çıktı alınabilmektedir.Buna örnek olarak şu ürünleri verebiliriz; bir bisikleti çalışır duruma getiren bütün parçaları, silahın kabza gibi plastik parçaları, ev eşyaları,insan dokusuna uyumlu damarlar,Nokia telefonların arka kapakları, bazı klasik otomobillerin yedek parçaları, ABD’li bir doktor böbrek üretimi yapmıştır, Belçikada ise iki ayrı kişiye yüz üretilip nakil yapılmıştır. Özel bir ürün olan XK124 camdan malzemeleri üç boyutlu olarak basabilmektedir. Mesela evde kırılan bardağın diğer eşini üç boyutlu modelleme yaptınız bilgisayarı üç boyutlu yazıcıya bağlayıp yaz komutunu verince otuz dakika sonra evdeki takımın aynısı bir bardağa sahipsiniz.

3 Boyutlu Yazıcı Teknolojisinin Geleceği

Gelecekte üretilmesi düşünülen ürünler ise; üç boyutlu yazıcı ile ayda bir üst yapılması planlanıyor. Nike futbol ayakkabılarını üç boyutlu yazıcılarla üretecek.Daha sonra evlerde kullanılmak istenen ürünler üretilecek.Dişçilik, mimarlık, mühendislik, havacılık, ayakkabıcılık, mücevher, robot, heykel, aksesuar, müzik aletleri, inşaat mühendisliği, uçak-otomotiv sanayi, tıp sektörü, kimyasal gibi alanlarda devrim yaratacak ve geleceği inanılmaz bir şekilde değiştirecektir.

Arama – Tags Etiketler:

3 boyutlu yazıcı damar üretimi, 3 boyutlu yazıcı nedir, üç boyutlu yazıcı nedir.

Bir cevap yazın