Ana sayfa Rehber Twitter’da Bir Tweet Nasıl Şikayet Edilir?

Twitter’da Bir Tweet Nasıl Şikayet Edilir?

Twitter internet dünyasının en özgür ortamlarından bir tanesi. Yoldan geçen hatta yoldan hiç geçmeyen herhangi biri bile kısa sürede bir hesap açıp istediği gibi istediği kişiye ve olaya halk arasındaki tabiriyle “giydirebiliyor”. Yani her önüne gelen küfürler saydırabilir ve işkence fotoğraflarından tutunda pornografik görseller bile paylaşabilir. Aslında Twitter mecrasının kendi içerisinde bir takım topluluk kuralları mevcut. Ancak Twitter gibi dakikada 347 bin tweet’in atıldığı bir ortamda anlık olarak filtreleme yapmak takdir edersiniz hiç kolay olmayacaktır. İşte Twitter bu zor süreci yönetmek için genellikle kullanıcı geri bildirimlerinden yararlanır. Yani kullanıcıların şikayette bulunduğu tweetleri inceleyerek topluluk kurallarını uygulamaya çalışır. Peki atılan bir tweeti nasıl şikayet ederiz? Hazırsanız başlayalım.

Twitter’da birini şikayet etmek

Öncelikle atılmış bir tweet’i örnek alalım. Bu yazıda örnek olarak Sosyal Medya fenomeni Serkan İnci’nin bir tweet’ini ele alalım.

Sağ üst köşede bulunan aşağı yönlü ok’a tıklayıp “Tweeti bildir” seçeneğine tıklıyoruz.

Twitter sizin tweeti şikayet etmenize sebep olabilecek üç durumdan birini seçmenizi isteyecektir.

Bu Tweet ilgimi çekmiyor
Bu bir spam
Taciz ediyor veya zarar veriyor

Bunlardan ilki atılan bir tweeti şikayet etmek için yeterli bir sebep değil. Diğer ikisinden birini seçebilirsiniz.

Şikayet sebeplerinden birini seçtikten sonra daha fazla bilgi vermeniz gerekiyor. Seçenekleri işaretleyin ve sonraki adımlara ilerleyin.

İşlemler bittiğinde son adımda şikayet ettiğiniz tweetin sahibini engelleme yada susturma seçeneklerinden birinide kullanabiliyorsunuz.

Siz şikayetinizi bildirdikten sonra Twitter ekibi bildiriminizi inceleyecek eğer topluluk kurallarına aykırı bir durum tespit ederlerse ilgili hesaba yaptırım uygulayacaklardır. Her ne kadar insanlar uygunsuz durumları bildirmeye devam etselerde Twitter henüz kötü kullanımların önüne tamamen geçebilmiş değil. Ve yapılan şikayetlerin sonuca bağlanacağının bir garantisi yok.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here