Ana sayfa Rehber Turksat 4A Uydu Frekans Ayarları

Turksat 4A Uydu Frekans Ayarları

Son dönemde tarafımıza en çok yöneltilen sorulardan biride Turksat uydu ayarları oldu. Açıkcası Türkiye’de televizyon izleme işi oldukça zahmet, sürekli kanalların sistemleri ve frekansları değişmekte. Ancak bu işin içinden çıkabilmek için artık uzay mühendisi olmaya gerek duymuyoruz. Türksat Kanal Güncelleme Sistemi denilen TKGS adındaki bir sistem ile uyumlu uydu alıcıları otomatik olarak frekansları güncelleye biliyor. Ekstra bir şey yapmaya gerek yok.

Aşağıda bu konuyu anlatırken Goldmaster Ranger marka bir uydu alıcının menülerini kullandık ancak diğer uydu alıcılarıda aşağı yukarı bu sistem üzerinden yürümektedir. Kumandamızı ele alarak işlemlere başlıyoruz. Kumandadan “Menu” tuşuna basıyoruz. Ok tuşlarını kullanarak yolumuza devam ediyoruz.

TURKSAT4A Uydu Kurulumu Ayarları

İlk olarak mevcut kanallarımızı tamamen siliyoruz ki sonra eklenecek kanallarla karışmasın.

Ardından menülerden “Uydu Listesine” girerek Turksat 2A/3A seçeneğini seçiyoruz.

Daha sonra Kanal Arama bölümüne girip “TP Aramayı” seçiyoruz.

TP Arama bölümüne girdikten sonra ekrana gelen ayarlar listesine yeni uydu olan Turksat 4A’nın frekans bilgilerini ekleyeceğiz. Kumanda üzerindeki rakamları kullanarak Turksat 4A frekans bilgilerini kullanıyoruz. Yeni frekansları girdikten sonra kanal aramayı kumandadan başlatıyoruz. Bu işlem genellikle mavi tuştan yapılır.

Turksat 4A Güncel Frekans Bilgileri

Frekans: 11844
Polarizasyon: Dikey V
Sembol Oranı: 2222
FEC 3/4
Şebeke Arama: Açık

Frekans: 11747
Polarizasyon: Yatay H
Sembol Oranı: 27500
FEC FEC 5/6
Şebeke Arama: Açık

Güncel uydu alıcıları sayesinde bir kez yukarıdaki ayarlar yapıldıktan sonra tekrar tekrar ayarlamaya gerek kalmıyor. Eğer sonuç alamadıysanız LNB ayarlarınızla oynamayın. Sağlıklı ve temiz televizyon izlemek için Goldmaster marka uydu alıcıları tavsiye ediyorum. Turksat 4A uydusu ile ilgili detaylı bilgiye buradan elde edebilirsiniz. Hepsi bu kadar. Takıldığınız bir yer olursa yorum bölümünden sorabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here